Chcesz uniknąć otyłości? Śpij dłużej
Opublikowane w pon., 09/03/2015 - 09:30
Obowiązki, praca i za krótka doba powodują, że skracamy czas spania w tygodniu próbując nadrobić braki w weekend. To nie jest dobra strategia, nawet jeśli niedosypiamy z tak dobrego powodu, jak poranne bieganie. Zdaniem brytyjskiego Towarzystwa Endokrynologicznego snu nie da się nadrobić, a już niewielki jego deficyt może mieć poważne konsekwencje.
Zaledwie 30-minutowy niedobór snu może oznaczać większą skłonność do nadwagi, a nawet tak daleko idące reperkusje, jak cukrzyca typu 2. Dzieje się tak ze względu na wpływ snu na procesy metaboliczne i wrażliwość na insulinę. Im dłużej trwa niedosypianie, tym gorzej dla organizmu.
W grupie przebadanych przez brytyjskich naukowców znalazły się 522 osoby, u których niedawno zdiagnozowano cukrzycę. Diabetycy zostali podzieleni na grupy, które różniły się między sobą rodzajem zastosowanego leczenia. Jedni zostali poddani tradycyjnemu leczeniu, inni wprowadzili zmiany do swojej aktywności fizycznej lub jednocześnie do diety i do ćwiczeń. Bez względu na to, w której grupie znaleźli się badani, przez 7 dni prowadzili dziennik, w którym zapisywali długość swojego snu w tygodniu.
Okazało się, że osoby z deficytem snu były aż o 72% bardziej narażone na otyłość niż te, które spały zalecaną liczbę godzin. Jeśli zaległości w spaniu trwały pół roku pojawiał się istotny związek pomiędzy zaburzeniami metabolizmu i insulinoopornością. Po 12 miesiącach niedosypiania ryzyko otyłości rosło o 17%, a obniżonej wrażliwości na insulinę o 39%. Takie wyniki uzyskali naukowcy biorąc pod uwagę zaledwie 30-minutowy deficyt snu dziennie.
IB