Kolka u dzieci – skąd się bierze, jak pomagać?

 

Kolka u dzieci – skąd się bierze, jak pomagać?


Opublikowane w wt., 12/07/2016 - 09:10

Bieganie, skakanie, fikołki. Te aktywności dzieci często powodują bóle i ucisk w dolnej części brzucha, zwane potocznie kolką. Szybko i bez większych trudności w realizacji pomaga wtedy luźny skłon do przodu. Sytuacja komplikuje się, gdy uporczywe i bolesne kolki występują u dzieci podczas regularnych treningów, mimo odczekania na aktywność odpowiedniego czasu po jedzeniu.

Kolka występuje w wyniku skurczów ścianek narządów wewnętrznych. Wyróżnia się cztery typy - kolka wysiłkowa, kolka wątrobowa, kolka nerkowa i kolka jelitowa. Przyczyn występowania jest wiele: choroby układu pokarmowego, wady spowodowanych urazami, dieta - zbyt bogata w błonnik i węglowodany, poziom minerałów, płytki oddech podczas wysiłku, stres, napięcie związane z wyznaczonymi celami, zbyt duży wysiłek, przetrenowanie, wady postawy.

Kolki występują równie często bez bliżej określonej przyczyny. Obejmują dziecko w najmniej spodziewanym momencie. Niestety nie ma jednego sposobu jak sobie z nią radzić ani złotego środka jak jej zapobiegać.

Na rynku istnieją preparaty łagodzące kolkę. Wśród tych dostępnych bez recepty są m.in. preparaty o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym na bazie kopru włoskiego i rumianku. Preparaty sprawdzają się także w profilaktyce kolki, ale nie zapewniają stuprocentowej ochrony przed dolegliwością.

Warto spróbować masażu brzucha – ruchy winny być delikatne, zgodne z ruchem wskazówek zegara. U niektórych dzieci sprawdzają się również ciepłe okłady i gorąca kąpiel. Ponadto - w przypadku kolki wysiłkowej - przestój, połączony z rozluźnieniem ubrania, pochyleniem i uspokojeniem oddechu pozwala przezwyciężyć dolegliwość.

Niezależnie od naszych podejrzeń skąd biorą się bóle u dziecka, jeśli są one regularne, należy skonsultować się ze specjalistą.

MZach


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce