Nagłe ustanie akcji serca to wynik...

 

Nagłe ustanie akcji serca to wynik...


Opublikowane w wt., 14/03/2017 - 08:53

Nagłe ustanie akcji serca to przyczyna śmierci młodych sportowców na całym świecie. Zresztą nie tylko sportowców. Z tego powodu w Polsce umiera ok. 40 000 ludzi rocznie (dane za kampanią AED Plus Ty).

Podobna liczba młodych ludzi doświadcza nagłego ustania akcji serca w Kanadzie. Tamtejsze statystyki mówią, że tylko 10 osób z tej grupy, przeżywa atak. W Europie umiera w ten sposób nawet 700 000 osób.

W grupie umierających są biegacze. Mnożą się przypadki upadających na trasie, często tuż przed metą, bez względu na dystans. Umierają ludzie młodzi, na pierwszy rzut oka zdrowi, przebadani, aktywni fizycznie, w dobrej formie, trenujący. To rodzi pytania, a dotychczasowe odpowiedzi nie były satysfakcjonujące.

Wśród przyczyn wymieniano do tej pory niewykryte choroby serca, w tym przede wszystkim chorobę wieńcową i spowodowaną nią kardiomiopatię przerostową (przerost lewej komory). Prowadzone w USA badania mówiły o zgonie 2406 sportowców w wieku od 13-29 lat, na przestrzeni 31 lat, właśnie z tego powodu.

Międzynarodowy zespół badaczy, złożony z Kanadyjczyków, uczonych z RPA i Włoch rzucił nowe światło na sprawę nagłego zatrzymania akcji serca. Jego przyczyną jest wprawdzie kardiomiopatia, ale cały mechanizm ma swój początek w genach. Dokładniej, młodzi i ogólnie zdrowi ludzie umierają na arytmogenną kardiomiopatię prawej komory, a predyspozycje do wystąpienia tej uważanej dotąd za rzadką, choroby, nie zależą od stopnia wytrenowania, przygotowania do biegu i innych czynników pojawiających się w analizach po wypadkach śmiertelnych.

Ten typ kardiomiopatii został opisany dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. W dużym uproszczeniu, polega on na zastępowaniu zdrowej tkanki serca tkanką stłuszczoną. Winny jej wystąpieniu jest gen CDH2, odpowiedzialny za produkcję kadheryny - białka odgrywającego kluczową rolę w adhezji (łączeniu z tkanką i ze sobą) komórek kardiologicznych. To właśnie mutacja tego genu prowadzi do nagłego zatrzymania akcji serca.

Zdaniem autorów badania, odkrycie pomoże szybciej zdiagnozować chorobę, np. u osób, których członkowie rodziny chorowali na ten typ kardiomiopatii i zastosować środki zapobiegawcze u nosicieli mutacji CDH2.

IB

źródła: 1, 2


 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce