Kulisy Breaking 2. To trzeba zobaczyć! [WIDEO]
Opublikowane w pt., 22/09/2017 - 12:09
Dokument ukazujący kulisy próby połamania dwóch godzin w maratonie to doskonała pozycja na jesienny wieczór i ogromna dawka motywacji dla wszystkich biegaczy, bez względu na sportowy poziom jaki reprezentują.
Przygotowania do projektu Breaking 2 trwały blisko dwa lata. Do epokowej próby na torze Formuły 1 Autodromo Nationale di Monza zostali wybrani mistrz olimpijski Kenijczyk Eliud Kipchoge, rekordzista świata w półmaratonie Erytrejczyk Zersenay Tadese, raz wicemistrz świata z 2013 roku Etiopczyk Lelisa Desisa. W filmie możemy poznać historię zawodników, zobaczyć jak wyglądały ich treningi, codzienne przygotowania do startu.
Obraz powstał przy współpracy firm Nike i telewizji National Geographic. „Akcja” rozpoczyna się pół roku przed próbą. Ekipa filmowa realizowała zdjęcia przez 50 dni towarzysząc poszczególnym biegaczom nie tylko w USA, ale także odwiedzając ich w Kenii, Etiopii i Erytrei.
W wywiadzie dla portalu runnersworld.com, reżyser filmu Martin Desmond Roe przyznał, że najtrudniej było nakręcić materiał w ojczyźnie Tadese. Po długiej wojnie domowej byli oni dopiero szóstą ekipą, która otrzymała zgodę na realizację zdjęć. W filmie nie brakuje też materiałów z narad przeprowadzanych w kwaterze głównej Nike w Beaverton oraz oczywiście z samego toru.
Dlaczego warto poświęcić 55 minut na seans?
Jednych zainteresują wszystkie naukowe zagadnienia, próby wydolnościowe, zakwaszenie Lelisy Desisy na 3 miesiące przed biegiem, „taneczna” rozgrzewka grupy Zersenay Tadese czy oczywiście same kulisy próby na Monzie - pamiętny laser, zaplecze jak na wyścigach Formuły 1, gdy inżynierowie śledzą telemetrię i wydają polecenia. Podczas relacji mało kto wiedział jaką walkę z samym sobą toczy Etiopczyk Kipchoge. Teraz zobaczyć można dużo więcej, wychwycić szczegóły.
Inni w całym projekcie odnajdą ludzkie historie. Nie zawsze przecież możemy zobaczyć w jakich warunkach ćwiczy Eliud Kipchoge. Widzimy mały pokoik wielkiego mistrza, codzinne czynności jak sprzątanie, pobudkę o poranku i wyjście na trening. Jak sam mówi w filmie, „You live simple, you train hard, and live honest life. Then you are free” („Żyjesz prosto, trenujesz ciężko i żyjesz uczciwie. Wtedy jesteś wolny - red).
Choć na starcie znamy wynik próby - 2:0:25 - widok zmęczonego Kenijczyka na 1,5 mili przed metą, twarzy wykrzywiającej się w grymasie bólu, wsłuchamy się w głośny oddech biegacza, znów ściskamy kciuki za powodzenie misji.
Polecamy!
RZ