Maraton Hamburg: Nie uzupełnił płynów i… wygrał [WYNIKI POLAKÓW]

Opublikowane w ndz., 29/04/2018 - 13:18

W Hamburgu nie ziściły się nadzieje organizatorów na ustanowienie nowego rekordu trasy. Na trasie maratonu wystartowało 14 250 biegaczy. Pięciu z nich legitymowało się rekordami życiowymi poniżej 2:06 i to właśnie do nich należało zadanie rozprawienia się z wynikiem Eliuda Kipchoge z 2013r. -2:05:30. Początkowo pogoda sprzyjała szybkiemu bieganiu. Temperatura nie przekraczała 14 stopniu. Jednak z każdą minutą słońce coraz mocniej ogrzewało biegaczy.

Pierwsze 5 km zwarta grupa 13 liderów pokonała w 14 minut i 59 sekund. Na 30. km liderem był Stephen Kiprotich, jednak złoty medalista olimpijski z Londynu nie wytrzymał narzuconego przez siebie tempa i odpadł z rywalizacji o najwyższe miejsca. Grupa powoli zaczynała się rozciągać.

Na 36. kilometrze o wygraną walczyło już tylko dwóch biegaczy. Solomon Deksisa - zwycięzca styczniowego Mumbai Marathon i trzeci zawodnik ubiegłorocznego maratonu w Toronto, oraz debiutant - Tade Abate. Biegli ramię w ramię.

Trzy kilometry później Deksisa wykorzystał zamieszanie w punkcie nawadniania. Wprawdzie nie zdołał złapać napoju, ale wyprzedził zdezorientowanego Abatę i rozpoczął długi finisz.

Metę Salomon Deksisa przekroczył z czasem 2:06:34, gorszym od jego rekordu życiowego i dalekim od rekordu trasy. Niemniej stwierdził, że jest zadowolony ze swojego biegu i wyniku. Zachwycił się również organizacją i dopingiem kibiców.

Powody do radości miał także Tade Abate. Etiopczyk w swoim pierwszym maratonie w życiu zajął drugie miejsce, z wynikiem 2:06:54.

Podium dopełnił Ayele Abshero - 2:07:19.

Wśród pań zwyciężyła zawodniczka z Bahrajnu Eshete Shitaye z czasem 2:24:51.