Ultra na świecie: Wielka Fatra – kameralnie, ale z pazurem!
Opublikowane w pt., 13/07/2018 - 09:24
Tym razem proponujemy ultra po sąsiedzku: w przepięknym paśmie górskim, niemal tuż za polską granicą, w najmłodszym słowackim parku narodowym.
Wielka Fatra to góry, które przy pierwszym spotkaniu przypominają nieco Bieszczady. Ale to tylko złudzenie. Hale pasterskie mylone z naszymi połoninami, poprzecinane są ostrymi granitowymi szczytami, na które miejscami trzeba się wspinać po łańcuchach. Choć sieć szlaków jest tutaj bardzo gęsta, próżno szukać schronisk i innej infrastruktury turystycznej. Samych turystów też nie ma wielu – czasami można przez cały dzień wędrówki nie spotkać na szlaku nikogo.
Podobnie kameralne jest ultra, które co roku odbywa się w Wielkiej Fatrze. Chociaż to jedna z najpopularniejszych imprez tego typu w kraju, do startu dopuszczanych jest zaledwie 200 osób. Oto Ultra Fatra – bieg górski na dystansie 55 km (+3800 m).
TERMIN
W tym roku Ultra Fatra odbędzie się już za dwa tygodnie, 28 lipca.
POGODA
Klimat tego obszaru nie różni się zbytnio od polskiego. Wiadomo, w górach aura bywa zmienną i należy się przygotować na ewentualne opady deszczu, burze czy porywisty wiatr. Jednak zasadniczo temperatura za dnia nie spada tutaj poniżej 11-12 stopni.
TRASA
Bieg startuje w miejscowości Dolný Harmanec. Dalszy przebieg trasy to: Japeň – Staré Hory – Majerova skala – Pod Líškou – Krížna – Ostredok – Ostredok rázcestie – Koniarky – Chyžky– Chata pod Borišovom – Ploská – sedlo Ploskej – sedlo pod Čiernym kameňom – Rakytovské sedlo (juh) – Rakytov – Rakytovské sedlo (sever) – Smrekovica – Nižné Šprúnske sedlo – Vyšné Šprúnske sedlo – sedlo pod Vtáčnikom – Malina, hotel – Vlkolínske lúky – Sidorovo – Kalvária – Ružomberok. Na trasie znajdują się najwyższe szczyty Parku Narodowego Wielkiej Fatry, łąki pasterskie do złudzenia przypominające bieszczadzkie połoniny, skaliste zbocza i leśne odcinki.
Na trasie znajduje się siedem punktów kontrolnych i cztery punkty odżywcze. Jest jeden limit pośredni, w punkcie przy hotelu Granit Smrekovica, na 38 km trasy. Należy tam dotrzeć przed 16:00, czyli przed upływem dziewięciu godzin. Limit czasu na pokonanie całej trasy to 13 godzin.
ZAPISY
Tegoroczne zapisy są już niestety zamknięte. Imprezę można dopisać do przyszłorocznego kalendarza. By wystartować w biegu należy mieć ukończone 18 lat oraz uiścić opłatę w wysokości 30 euro. Obejmuje ona, poza standardowymi sprawami, transport z mety w miejscowości Ružomberok na starty w Dolnym Harmańcu.
WYMAGANE DOKUMENTY
Dowód osobisty lub paszport.
WYJAZD
Do pasma Wielkiej Fatry dotrzemy samochodem. Dojazd z Katowic lub Krakowa zajmie nam 3-3,5 godziny, z Warszawy dwukrotnie dłużej.
KOSZTY POBYTU
W okolicy Wielkiej Fatry bez problemu wynajmiemy nocleg w dobrej cenie. Popularne są tutaj zwłaszcza prywatne kwatery, których ceny zaczynają się już od 30-40 zł za osobę.
Ceny w sklepach są podobne do polskich. Posiłek w lokalu zjemy już za kilka-kilkanaście euro.
INNE BIEGI
Innych słowackich ultra można szukać na stronie Slovak Ultra Trail: TUTAJ
Strona imprezy: http://ultrafatra.sk
KM