Nawodnienie, odwodnienie… Muszynianka wspiera sportowe zmagania

 

Nawodnienie, odwodnienie… Muszynianka wspiera sportowe zmagania


Opublikowane w pt., 24/08/2018 - 09:05

Podczas uprawiania sportu intensywnie się pocimy, w ten sposób nasz organizm reguluje temperaturę naszego ciała, jednak wraz z potem wydalamy z organizmu wodę oraz sole mineralne. Właśnie dlatego podczas treningu narażeni jesteśmy w sposób szczególny na odwodnienie, w jaki sposób możemy mu zapobiec i dlaczego regularne nawadnianie jest tak ważne?

Jak rozpoznać odwodnienie organizmu?

Woda stanowi ponad połowę ciała dorosłego człowieka, jest niezbędna do tego, byśmy mogli właściwie funkcjonować. Bierze udział między innymi w regulacji ciepłoty ciała, rozpuszczaniu związków, które powstają w reakcjach metabolicznych, transporcie substancji odżywczych i tlenu do komórek. Stanowi również dużą część składu osocza, mięśni oraz występuje w kościach. Pierwszym sygnałem odwodnienia jest pragnienie, po nim następować mogą, zmęczenie, senność, bóle głowy, problemy z koncentracją. Możemy odczuwać również suchość w ustach oraz nudności. Odwodnienie jest skutkiem utraty znacznej ilości wody, przez co dochodzi do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Organizm reaguje w ten sposób, gdy nie dostarczamy mu wystarczającej ilości wody. Odwodnieniu sprzyja również intensywny wysiłek fizyczny, upały oraz choroba.

Właściwe nawodnienie

Aby zapobiec odwodnieniu niezbędne jest bieżące dostarczanie naszemu organizmowi niezbędnej ilości płynów. Zakłada się, że dorosły człowiek potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania około 2 litrów wody dziennie, uzależnione jest to jednak od panującej na zewnątrz temperatury czy wysiłku. Podczas upałów oraz wysiłku fizycznego nasz organizm potrzebuje więcej płynów. Dbając o właściwe nawodnienie warto postawić na wodę, która dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego z racji swojej niskiej kaloryczności będzie odpowiednia również dla osób redukujących masę ciała. W odpowiednim nawodnieniu pomoże nam naturalna woda mineralna Muszynianka. Pamiętajmy o piciu wody przed, po i w trakcie treningu, aby na bieżąco uzupełniać niedobory płynów oraz składników mineralnych wydalanych wraz z potem.

Nie tylko sport

Efektem intensywnego wysiłku, na przykład udziału w biegach długodystansowych, jest ogromne zmęczenie. Po intensywnym wysiłku w pierwszej kolejności normalizują się funkcje serca oraz całego układu krążenia, zmniejsza się częstość skurczów serca, a ciśnienie krwi normuje się. W czasie długotrwałego wysiłku dochodzi do ubytków zapasów energetycznych w mięśniach, a wraz z uciekającą z naszego organizmu wodą dochodzi do zaburzenia ilości elektrolitów w naszym organizmie. Aby nasz organizm mógł działać właściwie, a po wykonanym wysiłku wrócić do równowagi koniecznej jest dostarczenie mu odpowiedniej dawki energii poprzez odpowiednie żywienie oraz uzupełnienie strat wody i elektrolitów. Odwodnienie związane z wysiłkiem płynie przede wszystkim właśnie z utraty wody oraz elektrolitów. Już niewielka utrata wody wiąże się z pogorszeniem wydolności układu krążenia.

Przy większej utracie płynów następuje pogorszenie możliwości wysiłkowych, dlatego utratę płynów najlepiej korygować na bieżąco. Właśnie dlatego warto mieć pod ręka Muszyniankę, która uzupełni niedobory składników mineralnych takich jak magnez, potas, wapń czy żelazo. Jeśli wiemy, że czeka nas intensywny wysiłek na przykład start w zawodach, powinniśmy rozpocząć odpowiednie nawodnienie już dzień przed startem, a w dniu startu od rana przyjmować płyny. Pijmy wodę w czasie rozgrzewki, w czasie wysiłku oraz po nim.

Bogactwo minerałów

Wybierając wodę, którą będziemy pić podczas wysiłku powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład. Wybierając naturalną wodę mineralną Muszynianka, możesz być pewien, że stawiasz na kompilację pierwiastków. Muszynianka jest świetnym uzupełnieniem odpowiedniej diety i ruchu, które stanowią podstawę zdrowego trybu życia. Pozwolą ci one na zachowanie dobrego samopoczucia oraz witalności. Pijąc Muszyniankę uzupełnisz niedobory magnezu, który ma duże znaczenie w prawidłowym rozwoju organizmu, bierze udział w procesach biochemicznych, które zachodzą w naszym organizmie i decyduje między innymi o prawidłowym działaniu układu immunologicznego i nerwowo – mięśniowego.

Muszynianka zawiera również wapń, który stanowi podstawowy budulec kości oraz reguluje równowagę pobudliwości nerwowo mięśniowej i utrzymuje właściwą krzepliwość krwi. Wapń wpływa również pozytywnie na procesy przemiany materii oraz jest niezbędny do utrzymania prawidłowej pracy serca oraz ułatwia leczenie procesów zapalnych. Zapobiega też osteoporozie. Nie powinniśmy zapomnieć również o potasie, który wpływa pozytywnie na układ krążenia mózgowego oraz pracę serca, obniża ciśnienie krwi, pomaga w leczeniu alergii oraz odpowiada za skurcze mięśni szkieletowych oraz skurcze mięśnia sercowego. Ostatnim niemniej istotnym składnikiem jest żelazo, składnik barwnika krwi, mięśni i enzymów.

Pamiętaj! Pij wodę mineralną Muszynianka w małych dawkach i powoli. Dzięki temu zapewnisz swojemu organizmowi bieżącą, niezbędną dawkę składników mineralnych.

Artykuł sponsorowany

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce