"Poznaję historię Polski także przez bieganie". Filipinka zdobywała PAST-ę [ZDJĘCIA]

 

"Poznaję historię Polski także przez bieganie". Filipinka zdobywała PAST-ę [ZDJĘCIA]


Opublikowane w sob., 27/07/2019 - 15:54

Stołeczni - i nie tylko - biegacze już po raz szósty zatknęli powstańcze flagi przed historycznym budynkiem Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Żeby to zrobić, najpierw musieli wbiec na 9 piętro. Doroczna impreza nawiązuje do jednego z największych sukcesów Powstawania Warszawskiego - zdobycia wieżowca.

Sportowe obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęli uczestnicy Biegu Zdobycia PAST-y. Była to rozgrzewka przed wieczornymi zmaganiami na 5 i 10 km, które odbędą się już na ulicach miasta. Niemal wszyscy z 615 biegaczy, którzy zdecydowali się rozpocząć sobotę aktywnie, stawią się za kilka godzin w okolicach stadionu Polonii, dołączając do 13-tysięcznego grona uczestników 29. Biegu Powstania Warszawskiego.

Bieg Zdobycia PAST-y wymaga pokonania blisko 230 stopni o różnej wysokości. Nie jest to dużo, zwłaszcza przy innych stołecznych biegach, choćby na Pałac Kultury i Nauki, Rondo 1 czy hotelu InterContinental. To jednak nie jest zwykły bieg. Bo gdzie indziej na półpiętrach spotkać można grupy rekonstrukcyjne, a z głośników dobywają się wojenne odgłosy i „zakazane piosenki”.

Chociaż była to szósta edycja Biegu Zdobycia PAST-y, to wśród uczestników nie brakowało debiutantów i debiutantek. I nie chodzi tu tylko o pierwszy start w budynku przy ul. Zielnej, ale w ogóle o pierwszy bieg schodach.

– Myślałem, że będzie nieco ciężej. Starałem się przygotować do tego startu i czasem do domu wracałem po schodach, a mieszkam na 12-piętrze. Na pewno nie było to łatwiej niż w biegach ulicznych – mówił nam po biegu Tomasz Wasilczyk.

– Tak jak wielu tutaj obecny, lubię sport. Ale jest to też szczególne miejsce i szczególny moment, gdy można uczcić pamięć o bohaterach. W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i to pewnie ostatnia okrągła rocznica, żeby upamiętnić powstańców. Za 5 lat może ich już z nami nie być…. To jest nasza historia, nasza tradycja. Trzeba promować patriotyzm – zaznaczył nasz rozmówca.

– To będzie mój drugi Bieg Powstania Warszawskiego, ale po schodach biegłam po raz pierwszy w życiu. Zachęcili mnie znajomi, którzy mówili, że tu jest mega atmosfera. Postanowiłam więc spróbować sił. Było... fantastycznie! „Żołnierzy” widziałam może tylko kątem oka, ale te wszystkie odgłosy robiły duże wrażenie – mówiła z zachwytem Angelika Noga, która na bieg przyjechała z okolic Bielska-Białej. – Teraz trzeba trochę odpocząć i wieczorem znów stawić się na starcie. Ta cała historia sprawia, że człowiek chce tu być i nie ważne jest miejsce zamieszkania. Słyszałam, że są tu ludzie z Zakopanego, Legnicy... mieli kawałek do stolicy – mówiła z uznaniem Pani Angelika.

O tym jak uniwersalne wartości niesie ze sobą Powstanie Warszawskie świadczy to, że w imprezie wzięła udział także biegaczka pochodząca z Filipin. Zresztą ma ona już za sobą starty we wszystkich biegach Triady „Zabiegaj o Pamięć” - Biegu Konsytuacji 3 Maja, Biegu Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości.

– To był mój pierwszy bieg po schodach, więc za bardzo nie wiedziałam jak się nastawić. Było ciężko, a od siódmego piętra już szłam – dzieliła się wrażeniami Gemma Aranda. – Bardzo lubię polską kulturę i historię. Także dzięki bieganiu staram się ją poznawać. Pobiegnę także wieczorem, co prawda tylko na 5 km, bo na co dzień nie mieszkam w Warszawie, ale będę na pewno!

6. Bieg Zdobycia PAST-y wygrali Rafał Hazan (36.26), który w finale wyprzedził Adriana Bednarskiego (37.18) i Rafała Krzeszewskiego (40.07). Wśród pań najlepsza była Ilona Gradus (49.60), która wyprzedziła Karinę Kalińską (53.99) oraz Marceliną Kropką (54:28).

Na finał wydarzenia uczestnicy mieli okazję spotkać się z uczestnikami Powstania Warszawskiego. Jednym z gości był Stanisławem Brzosko ps. „Socha”, walczący w batalionie AK „Kiliński”. To właśnie ten oddział zdobył PAST-ę w 1944 roku. Zacięte walki o jeden z najwyższych budynków ówczesnej stolicy trwały od 2 do 20 sierpnia.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce