Jak radzić sobie z odciskami po bieganiu?
Opublikowane w śr., 16/10/2013 - 15:17
Odciski to utrapienie biegaczy. Potrafią zepsuć radość z aktywności fizycznej, a jeden wredny odcisk na stopie może sprawić, że zaczniemy nienaturalnie stawiać stopę, szybciej się zmęczymy i będziemy mieli gorsze osiągi. Jak im zapobiec? Jest kilka sprawdzonych sposobów.
Odciski powstają w wyniku tarcia skarpetek lub butów o stopę, w dodatku temperatura i wilgoć intensyfikują to tarcie. Są efektem źle dobranych butów, ale też różnych cech stóp - jak haluksy. Na szczęście ludzie opracowali wiele metod radzenia sobie z nimi.
Przede wszystkim warto nawilżać stopy. Sucha skóra jest bardziej podatna na skutki tarcia. Warto więc regularnie używać kremów nawilżających, nie tylko przed bieganiem. Przed treningiem warto posmarować stopy wazeliną albo czymś podobnym, lub przykleić plastry odporne na wilgoć.
Można także kupić antyodciskowe skarpety. W miejscach przykrywających stopy lub palce mają grubszy materiał, który redukuje tarcie. Zawsze można również nałożyć dwie pary skarpetek, wówczas tarcie będzie zachodziło między dwoma parami skarpetek, a nie skarpetką i palcami. W tym przypadku trzeba jednak nałożyć ciut większe buty.
Co zrobić, kiedy odciski jednak się pojawią? I na to są domowe sposoby.
Najlepsza to moczenie wieczorem stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Proporcje to 1 łyżeczka sody na 2 litry wody. Po kwadransie warto pokroić cebulę i plasterki położyć w odgniecionym miejscu, zabandażować i tak położyć się spać. Zamiast cebuli można zastosować okłady z cytryny. 15 minut takiej kuracji sprawi, że odcisk zmięknie i łatwiej będzie można go usunąć.
Zastąpić da się również sodę. Aspiryną. Rozpuszcza się ją w wodzie i robi okład. Warto mieć także pod ręką maść nagietkową. Dajcie znać, czy pomogło!
ŁZ