Jak, kiedy, ile i w czym biegamy? Strava publikuje doroczny raport

 

Jak, kiedy, ile i w czym biegamy? Strava publikuje doroczny raport


Opublikowane w pt., 13/12/2019 - 07:39

Zbliżający się koniec roku to czas analiz i podsumowań. Swój doroczny raport opublikowała Strava - społecznościowy serwis dla miłośników biegania i jazdy na rowerze (czy też w odwrotnej kolejności). Dowiadujemy się z niego jakie buty są najbardziej popularne, czy o jakiej porze najchętniej trenujemy.

Strava obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny. Serwis posiada obecnie aż 48 milionów użytkowników w 195 krajach. Jak podano w raporcie, aplikacji używa połowa zawodowego peletonu jeżdżącego w Tour de France oraz co trzeci uczestnik Maratonu Bostońskiego.

Zauważalnie rośnie popularność maratonów i biegów ultra. W USA odnotowano wzrost o 8,8 procent. Jeszcze większy wzrost widać w Japonii – 23,2 %. Wysoko plasuje się też Francja, gdzie aż 10 % użytkowników Stravy biega na długie i bardzo długie dystanse. Co ciekawe, droga do ultra wcale nie musi prowadzić przez maraton. Według raportu, aż 51 % ultrasów - użytkowników serwisu nie przebiegło wcześniej maratonu!

Przez rok użytkownicy Stravy wybiegali łącznie 1,3 miliarda kilometrów. Średnia długość „trasy” to ponad 6,5 km, a średni czas trwania aktywności - 40 minut i 26 sekund. Wskaźnik oczywiście różni się jeszcze w zależności od krajów; w USA dystans był bardzo zbliżony, ale już czas trwania aktywności był krótszy – 37 minut i 34 sekundy. A jeśli trening, to najchętniej rano.

Najbardziej popularnym butem wśród użytkowników aplikacji startujących w Maratonie Bostońskim był - tu nie ma zaskoczenia - Nike Zoom Vaporfly 4 %(12,4 %). Drugie miejsce zajął Nike Pegasus (5,3 %), a trzecie Hoka One One Clifton (4.8 %). Natomiast modelem, który zyskuje największą popularność jest Hoka One One Carbon X, który wyprzedził model Adidasa Solar Glide.

W rankingu zegarków najpopularniejszy okazał się Polar Vantage M, przed Forerunner’em 945 od Garmina oraz Garmin Instinct.

Co ciekawe, spada liczba osób przesyłających raporty z treningów w obrębie tylko jednej dyscypliny sportu (grupa z min. 95 % aktywności biegowych). Od 2015 roku liczba joggerów, którzy dokumentują wyłącznie swoje treningi i starty biegowe spadła z 49,7 % do 39,8 %. Rośnie za to liczba aktywności z jogi czy wizyt na siłowni biegaczy.

W sumie w serwisie zarejestrowano aktywności z 33 dyscyplin sportu. Średnio w tygodniu do systemu wgrywano 19 mln aktywności.

Mimo imponujących liczb, raport nie odzwierciedla obrazu całej populacji biegaczy, tylko jej części stosującej aplikacje Strava. Daje jednak pewien obraz o naszej aktywności i panujących trendów.

Korzystacie ze Stravy?

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce