Faworyci 37. Biegu Chomiczówki. Robert Głowala po raz czwarty?

 

Faworyci 37. Biegu Chomiczówki. Robert Głowala po raz czwarty?


Opublikowane w czw., 16/01/2020 - 09:35

Tradycyjnie w trzecią niedzielę stycznia, na jedno z warszawskich osiedli stawi się blisko dwa tysiące biegaczy. Dla większości to będzie pierwszy poważny sprawdzian formy w nowym roku. Uczestnicy Biegu Chomiczówki pokonają nietypowy dystans 15 km. Zapowiadają się bardzo dobre warunki do rywalizacji. Przeglądnęliśmy listę startową imprezy.

Historia Biegu Chomiczówki sięga 1984 roku. Na początku startowało tu nieco ponad 150 osób. Przez lata zmieniało się wiele, łącznie z terminem. Ostatecznie zawody wyrosły daleko poza lokalne wydarzenie sportowe i dziś gromadzą tłumy biegaczy z całego kraju. Obecnie łączny limit na dwóch dystansach 5 km i 15 km to 2500 osób.

Mężczyźni

Swój rozdział w dziejach biegu złotymi zgłoskami zapisał Robert Głowala, który wygrywał imprezę trzy razy z rzędu (2017, 2018, 2019). Zawodnik z Garwolina swój najlepszy wynik uzyskał w 2018 roku - 46:15. Rok temu o zwycięstwo walczył do ostatnich metrów z Ukraińcem Andrzejem Starzyńskim, pokonując dystans w 46:26. Drużynowy Mistrz Europy z Bydgoszczy może wyśrubowywać swój wynik.

- Podchodzę do tego biegu jak co roku. Chce się przetrzeć i sprawdzić jak przebiega dotychczasowy trening. Zawsze było z kim biegać na Chomiczówce, a mi zależy bardziej na wyniku niż miejscu – powiedział nam Robert Głowala. - Dystans 15 km moim zdaniem odpowiedni jak na ten okres przygotowań, bo na treningach robię teraz objętość, dlatego co roku decydujemy się z trenerką na ten bieg. Raczej nie jadę tam spoglądać na innych tylko biegnę swoje.

Chomiczówka: Głowala po raz trzeci, Gardzielewski po raz szósty! Rekord trasy kobiet „dla babci”. 12-latka na podium 5 km! [WYNIKI, WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]

O pierwszą wygraną w Biegu Chomiczówki walczył będzie maratończyk Emil Dobrowolski. Zawodnik z Chotomowa nie raz już stawał tu na podium, ale nigdy na najwyższym stopniu. Najbliżej tego był w 2015 i 2016 roku, gdy zajmował drugie lokaty. Nawet bardzo dobry czas - 45:47 - nie dał mu jednak wygranej.

Wśród kandydatów do wygranej trzeba wskazać też Kamila Jastrzębskiego, który rok temu zajął na Bielanach trzecie miejsce z wynikiem 46:33, prowadząc stawkę przez długi czas. Wiele wskazuje, że zawodnik ten może być w jeszcze lepszej formie. Na start przyjedzie prosto z obozu przygotowawczego w Rzymie, prosto „z solidnej roboty” - jak kiedyś nam wyjaśniał. Czy zdąży się odpowiednio zregenerować?

Na Bielanach wystartują także maratończyk Wojciech Kopeć z życiówką w półmaratonie 1:06:14.

Pobiegną też Piotr Mielewczyk z najlepszym wynikiem w półmaratonie 1:07:23, Tomasz Osmulski - medalista mistrzostw Polski w biegu na 1500 m i w biegu przełajowym na 4 km oraz ubiegłoroczny zwycięzca polskiego Wings For Life World Run, z rekordem życiowym w półmaratonie 1:09:35.

Kobiety

Wśród pań zabraknie ubiegłorocznej zwyciężczyni Izabeli Paszkiewicz, która przebywa na zgrupowaniu we Włoszech. Pod jej nieobecność jedną z głównych faworytek do wygranej wydaje się być mistrzyni kraju w maratonie z 2017 roku - Dominika Stelmach. Biegaczka ze stolicy rok temu zajęła na Chomiczówce trzecie miejsce, z czasem 52:52. Jest to jej najlepszy wynik w karierze na tym dystansie, a także najlepszy rezultat wśród zgłoszonych zawodniczek.

Smak triumfu w tej imprezie poznała już Izabela Parszczyńska, i to aż dwukrotnie. Było to w 2012 i 2013 roku, gdy startowała jeszcze pod swoim panieńskim nazwiskiem - Zaniewska. W roku piłkarskiego Euro rozgrywanego w Polsce, biegaczka wygrała tam z rezultatem 56:27.

W miniony weekend, podczas zawodów City Trail na 5 km w Warszawie Izabela Parszczyńska zajęła drugie miejsce z czasem 18:19. Górą była wspomniana Dominika Stelmach (17:56). Chomiczówka to dobra okazja do rewanżu.

O podium powinna walczyć też Monika Kaczmarek - aktualna mistrzyni Polski w biegu na 5 km, oraz brązowa medalistka mistrzostw Polski w maratonie z 2016 roku. Jej rekord życiowy w półmaratonie wynosi 1:14:17. W 2018 roku Łodzianka wygrała Bełchatowską Piętnastkę z czasem 53:26.

Wśród zgłoszonych zawodniczek jest też Wioletta Paduszyńska, ultramaratonka, specjalistka od dystansu 100 km - była rekordzistka kraju...

MŚ w biegu na 100 km: Mamy nowy rekord Polski kobiet!

… a także doświadczona Anna Jakubczak-Pawelec - finalistka igrzysk olimpijskich w Sydney i Aten na 1500 m.

W zmaganiach weźmie też udział Agnieszka Kowalczyk - zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji WfLWR w Poznaniu. Jej rekord życiowy w maratonie to 2:56:56.

Bieg o Puchar Bielan

Emocji nie zabraknie również podczas towarzyszącego 15. Biegu o Puchar Bielan na 5 km. Po siódme zwycięstwo (!) pobiegnie Arkadiusz Gardzielewski, który ostatnio był najlepszy z czasem 14:37, co jest nowym rekordem imprezy. Choć maratończyk widnieje na liście startowej biegu głównego na 15 km, to potwierdził nam, że wybiera krótszy dystans. Przypomnijmy, że zgłaszając się do Biegu Chomiczówki na jednym numerze startowym można pobiec zarówno na 5 jak i na 15 km.

O wysoki poziom sportowy zadbają też: Artur Kern - aktualny halowy rekordzista Polski w biegu na 5000 m z czasem 14:09.89, oraz arcymistrz biegów po schodach Piotr Łobodziński, który w biegu ulicznym na 5 km posiada wynik 14:48.

Wśród pań wystartują Ewa Jagielska z życiówką na 5 km - życiówka 16:16, oraz znana z biegów na orientację i po schodach Iwona Wicha (16:58). Pobiegnie też gdynianka Magdalena Dias, mająca za sobą występy w reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w biegach górskich i przełajowych.

Wśród zgłoszonych jest też 13-letnia Eliza Galińska, która rok temu w biegu na 5 km zajęła trzecie miejsce z czasem 18:07. Młoda biegaczka stawała już na podium podczas półmaratonu i nie chodzi tu wcale o kategorie wiekowe. Tym razem miejsce w czołówce nie byłoby niespodzianką.

Trzynastolatka na podium open półmaratonu J.Kusocińskiego w Błoniu!

37. Bieg Chomiczówki odbędzie 19 stycznia. Start biegu na 5 km o 10:00. Godzinę później ruszy rywalizacja na 15 km. Prognozowana temperatura w dniu zawodów to 4 stopni Celsjusza. Dla porównania, rok temu było 6 stopni, tyle że na minusie. Spodziewać można się więc dobrych wyników.

Impreza na głównym dystanse zaliczana jest do Ligi Festiwalu Biegów w klasyfikacji „Najlepszy Biegacz 5-10-15”. O punkty powalczą uczestnicy startujący na głównym dystansie. Finał zmagań odbędzie się podczas 11. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju (11-13 września 2020 r.).

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce