Maciej Kurzajewski biegnie na Antarktydzie

 

Maciej Kurzajewski biegnie na Antarktydzie


Opublikowane w śr., 20/11/2013 - 12:47

Ten maraton to nie przelewki. Odbywa się w najzimniejszym i najbardziej wietrznym miejscu na naszej planecie. Antarctic Ice Marathon, czyli Lodowy Maraton na Antarktydzie to ostatni etap projektu Korona Maratonów Macieja Kurzajewskiego, który postanowił przebiec 7 maratonów na 7 kontynentach.

W 1983 r. zanotowano tu najniższą temperaturę na świecie, 89 stopni Celsjusza poniżej zera. Wiatr potrafi osiągnąć prędkość nawet 300km/h. Opady występują tu bardzo rzadko, więc powietrze jest suche. Trasa maratonu wiedzie przez tereny tak daleko wysunięte na południe, że nie występują tu właściwie żadne formy życia. Nawet pingwiny nie zapuszczają się w ten region.

W tym roku na zawody przyjechało 50 zawodników. Najtwardsi z nich wezmą udział w ultramaratonie na dystansie 100km, który odbędzie się za dwa dni. Tymczasem dzisiaj o 10:00 czasu GTM (w Polsce 14:00) na starcie maratonu stanie silna grupa biegaczy, w tym jeden Polak.

Tym śmiałkiem jest Maciej Kurzajewski. Dla dziennikarza TVP jest to ostatni maraton w projekcie „Korona Maratonów”, w ramach którego zaplanował starty w 7 maratonach, po jednym na każdym kontynencie. Widzieliśmy go już na trasie maratonu w Londynie, Rio de Janeiro, RPA, Sydney, w Nowym Jorku i podczas Hokkaido Marathon. Finałowy bieg odbędzie się w temperaturze minus 20C.

Trasa biegu:

– Nie chcę myśleć, jaka jest – przy tym wietrze – temperatura odczuwalna - napisał Maciej Kurzajewski na blogu.

Lista rywali naszego maratończyka jest bardzo ciekawa. Znaleźli się na niej m.in.: Masao Maki, który jest 61-letnim mistrzem sushi i autorem książek. Trzykrotnie brał udział w maratonie w Tokyo. Malek Boukerchi to z kolei doświadczony ultramaratończyk, który dzisiaj przebiegnie maraton, a za dwa dni zmierzy się z dystansem 100 km. Francuz ma na swoim koncie Le Diagonale (160km)i Trans Gaule (1200km w 18 dni), ale będzie to jego debiut na lodzie.

Start w obydwu konkurencjach połączy też Audrey McIntosh (Wielka Brytania), która w ten sposób zbiera fundusze na cele charytatywne. Dla Marca Collinsa (USA) będzie to dwudziesty maraton od 2009 r. Jego sposobem na życie jest łączenie podróży z bieganiem i wspinaczką.

Wśród uczestników zawodników są  studenci, freelancerzy, księgowi, zwykli pracownicy, dyrektorzy i dziennikarze sportowi. Oprócz Macieja Kurzajewskiego, sport w stacjach telewizyjnych komentuje także Andrew Richarson. Jego bieg na Antarktydzie będzie częścią filmu dokumentalnego przygotowywanego przez stację Al. Jazeera English. Niektórzy zawodnicy mają wiele lat doświadczenia, startują w ultramaratonach, triatlonie i zawodach pływackich rozgrywanych na otwartych akwenach. Są i tacy, dla których będzie to największe wyzwanie w życiu. Do nich z pewnością zalicza się Kazue Tajima. Japonka zaczęła przygodę z bieganiem dopiero dwa lata temu.

Bieg rozpocznie się o 14:00 naszego czasu. Pierwsze wyniki będą znane wieczorem.

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce