Maraton poniżej 2 godzin? „Być może w 2021 r.”
Opublikowane w pt., 06/12/2013 - 09:58
Journal of Sports Science opublikował wyniki badań prowadzonych przez francuskich naukowców. Badacze analizowali wyniki maratonu i czynniki wpływające na ich osiąganie. Badania trwały ponad 20 lat i dotyczyły u 100 najlepszych maratończyków.
Maratony to dyscyplina, która podlega bardzo dynamicznym zmianom. Sezon trwa 50 tygodni dla mężczyzn i 47 tygodni dla kobiet. Najwięcej imprez organizowanych jest w kwietniu i październiku. Terminy pokrywają się z czasem największych możliwości u zawodników. Szczyt formy występuje u nich dwa razy w roku. Pierwszy, przychodzi w czternastym, 15, 16 i 17. tygodniu roku; druga szansa na najlepsze czasy, to tygodnie od 41 do 44.
Nie bez znaczenia jest także optymalna temperatura w tych miesiącach. Zdaniem badaczy jest to wyjaśnienie dla braku rekordów świata podczas igrzysk olimpijskich. W Atenach maratończycy biegli w temperaturze powyżej 25 stopni. Dokładnie tyle, wskazywał słupek termometru w Pekinie. Optymalne warunki to około 10 stopni Celsjusza.
W 1990r. średnia waga najlepszych zawodników wynosiła 59,6 kg (+/- 2,30 kg). 21 lat później była zdecydowanie niższa. Biegacze ważyli wtedy 56,2 kg (+/- 1,10 kg). BMI wynosiło 19,83 w 1990 r. i 19,42 w 2011 r. Maratończycy są coraz lżejsi i mają najniższe BMI w porównaniu z innymi badanymi dyscyplinami. Ma to bezpośrednie przełożenie na wzrastającą szybkość pokonywania trasy.
Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że najwięcej zwycięzców maratonów pochodzi z Afryki, a przede wszystkim z Kenii. Jednak w 1990 r. stanowili tylko 16% zawodników uzyskujących najlepsze wyniki. Dwie dekady później nastąpiła pełna dominacja afrykańskich maratończyków. Obecnie stanowią 94% wszystkich zawodników uzyskujących czas poniżej 2 godzin i 18 minut.
Przyczyn takiego stanu rzeczy naukowcy upatrują w czynnikach fizjologicznych. Kenijczycy biegają w wyższym zakresie tętna maksymalnego niż Europejczycy, mają większą odporność na zmęczenie i lepsze parametry niektórych procesów biochemicznych. Brakuje jednak odpowiedzi na pytanie, dlaczego mimo tych różnic, nie zaobserwowano podobnego zjawiska wśród kobiet.
Naukowcy wyliczyli, że tempo pokonywania maratonów będzie się zwiększało nawet o 10 sekund rocznie, a pierwszego rekordu poniżej dwóch godzin możemy się spodziewać już koło 2021 r. Rekordzistą z dużym prawdopodobieństwem zostanie Kenijczyk.
IB
Źródło: www.tandfonline.com