Czujesz głód? Idź pobiegać, by zmniejszyć apetyt
Opublikowane w pon., 27/01/2014 - 15:26
Powszechnie wiadomo, że bieganie zużywa dużo energii i pomaga spalać kalorie, a dzięki temu pomaga utrzymać prawidłową wagę. Brytyjscy naukowcy poszli jednak krok dalej i stwierdzili, że bieganie może skutecznie zredukować apetyt.
Do badania mającego potwierdzić taki wniosek, zaprosili 15 biegaczy, którzy przez godzinę biegali na bieżni mechanicznej. Poziom wysiłku został określony jako intensywny. Podczas biegu badacze pokazywali uczestnikom eksperymentu zdjęcia nisko- i wysokokalorycznych posiłków oraz badali reakcję mózgu na te wizerunki. Celem było sprawdzenie wpływu biegania na wydzielanie się substancji odpowiedzialnych za uczucie sytości: greliny i peptydu YY.
Okazało się, że mózgi biegaczy reagowały silniej na potrawy niskokaloryczne, złożone z owoców i warzyw. Według uczonych mogło to być spowodowane gospodarską wodną organizmu. Uczestnicy badania mieli do dyspozycji wodę, ale zarówno w trakcie biegu, jak i po jego zakończeniu, skarżyli się na pragnienie. Wyświetlane produkty i posiłki niskokaloryczne, zawierały więcej wody niż te wysokokaloryczne.
Dodatkową korzyścią był fakt, że godzinny, intensywny wysiłek spowodował podniesienie poziomu peptydu YY i zmniejszenie koncentracji greliny. Właśnie taki układ tych substancji powoduje zmniejszenie apetytu.
Podobne badania zostały już przeprowadzone w 2007 r. Wtedy przebadano 20 zdrowych osób, nie byli to jednak biegacze. Z eksperymentu zostały też wykluczone osoby prowadzące aktywny tryb życia. Rezultaty tego badania nie wykazały związku pomiędzy wysiłkiem a greliną. Liczba kalorii, jaką zjedli uczestnicy grupy ćwiczącej, była też wyższa niż w grupie, która nie biegała. Przyczyny tej rozbieżności nie zostały niestety wyjaśnione. Być może ma to związek z aktywnością ośrodka nagrody w mózgu, podczas oglądania niskokalorycznych dań.
IB
Źródła: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17470516
http://joe.endocrinology-journals.org/content/193/2/251.long