Bieg na Ślężę z nowościami. Sprawdź szczegóły
Opublikowane w pt., 11/04/2014 - 10:24
Bieg na Ślężę odbędzie się w sobotę 31 maja. To jeden z tych biegów górskich, które rozwijają się bardzo dynamicznie – pisze o imprezie w Sobótce Andrzej Puchacz, pełnomocnik PZLA ds. Biegów Górskich. Ma świetne informacje dla uczestników tegorocznej, już 21. edycji.
Gdy w roku ubiegłym na mecie tego 5-kilometrowego biegu zameldowało się 457 osób (to czwarty bieg górski w Polsce pod względem frekwencji) dla organizatorów stało się jasne, że czas tradycyjnego ustalania wyników minął bezpowrotnie. Dlatego w tym roku pomiarem czasu zajmie się firma Datasport.
5 km dla biegacza to niewiele, ale niejeden z uczestników Półmaratonu Ślężańskiego, który dobiegł do mety twierdził, że ten bieg trudniejszy jest od kultowego półmaratonu. Z pewnego punktu widzenia tak jest, ale prawda jest taka, że to po prostu inne wyzwanie. Każdy, kto brał udział w biegu, albo choć przeszedł się trasą wie, że najtrudniejszy jest odcinek podbiegu/podejścia (niepotrzebne skreślić) z Przełęczy pod Wieżycą na szczyt Wieżycy. Dzięki możliwościom technicznym firmy Datasport w tym roku zostanie pomierzony czas każdego uczestnika na najbardziej ekstremalnym odcinku trasy i wzorem sławnego biegu na Grossglockner (najwyższy szczyt Austrii) zostanie przeprowadzona klasyfikacja na najtrudniejszym odcinku trasy.
Po raz trzeci podczas Biegu na Ślężę zostaną przeprowadzone Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie. W Mistrzostwach Polski sklasyfikowany zostanie każdy obywatel Polski chyba, że jest aktualnie zdyskwalifikowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Trzy pierwsze osoby w kategorii kobiet i mężczyzn zostaną udekorowane unikalnymi szklanymi medalami.
Kolejnym nowym elementem imprezy będzie osobny start kobiet i mężczyzn. Panie wystartują o godz. 11:00, a mężczyźni o godz. 11:10. Ponieważ różnica rekordów trasy w kategorii kobiet i mężczyzn jest mniejsza niż 10 minut, to z całą pewnością możemy stwierdzić, że pierwsza na metę 21. Biegu na Ślężę przybiegnie kobieta.
Bieg na Ślężę odbędzie się na 14 dni przed Mistrzostwami Europy Masters w Biegu Górskim, zaplanowanymi na 14 czerwca w oddalonych o nieco ponad 50-kilometrów Ludwikowicach Kłodzkich. Impreza w Sobótce to doskonale przetarcie przed tymi zawodami. Choć trasa biegu ślężańskiego jest niemal dwa razy krótsza, to jednak jest znacznie trudniejsza.
Bieg na Ślężę to bieg górski, ale także bieg krajoznawczy. Uczestnicy po starcie obok stadionu w Sobótce przebiegają przez łąkę zwaną Janosikiem, przez Przełęcz Pod Wieżycą, obok pierwszego ślężańskiego parku linowego i wbiegają lub wdrapują się na Wieżycę zwaną dawniej Górą Kościuszki z jej wieżą widokową. W połowie trasy przebiegają obok rzeźb kultowych Panny z Rybą i Niedźwiedzia, w drodze na szczyt przecinają podszczytowy kręg kultowy, by w końcu znaleźć się na szczycie słowiańskiego, a wcześniej celtyckiego olimpu, jakim przez liczne stulecia była Ślęża. Jeżeli dodamy do tego jeszcze położone w pobliżu szczytu święte źródło, kolejną rzeźbę niedźwiedzia, zabytkowy kościół oraz wieżę widokową to jasne stanie się, że na tej 5-kilometrowej trasie nagromadzenie atrakcji turystycznych jest ponadprzeciętne.
Bieg na Ślężę to najstarszy spośród coraz liczniejszych biegów ślężańskich. W tym roku będziemy świadkami dwóch nowych imprez biegowych w Masywie Ślęży – Biegu Niezłomnych (23 sierpnia) i Górskiego Półmaratonu Ślężańskiego (4 października). Te dwa biegi pozwolą jeszcze lepiej poznać często nieznane zakątki Masywu Ślęży.
Zapraszamy!
Andrzej Puchacz, pełnomocnik PZLA ds. Biegów Górskich