Czy bieganie może wzmacniać pewność siebie u dzieci?
Opublikowane w śr., 14/07/2021 - 16:14
Pewności siebie - czyli stan lub postawa, cecha w którym czujemy się dobrze sami ze sobą, jesteśmy pewni poczucia własnej wartości i własnych kompetencji, akceptujemy siebie i wierzymy w swoje możliwości. Zdecydowana większość chciałaby, aby tą cechą obdarzone było ich potomstwo. Pewne siebie dziecko szybciej, łatwiej, z większym przekonaniem podejmuje decyzje, od tych prostych co zjeść na śniadanie, w co się ubrać, po trudniejsze np. jakie rozszerzenie wybrać na egzaminie. Ale też pewność siebie chroni przed sugerowaniem się opiniami innych, przed przywiązaniem do tego co myśli otoczenie. W wieku nastoletnim umiejętność trzymania się własnej własnego przekonania, umiejętność nie ulegania rówieśnikom chroni nastolatki przed sięgnięciem po papierosy czy inne używki.
Istnieje wśród psychologów przekonanie, że każdy rodzi się z pewnością siebie. Najbliższe otoczenie może więc albo wzmacniać tą cechę w dziecku albo ją podważać. Dziecko widzi siebie tak, jak widzą go jego opiekunowie oraz myśli o sobie tak, jak myślą o nim dorosłe osoby z najbliższego otoczenia, czy starsze rodzeństwo.
Jak więc wzmacniać pewność siebie u własnego malucha?
Jest na to wiele sposobów, jednym z nich może być uprawianie sportów. Zwłaszcza bieganie, które jest naturalną aktywnością dla ludzi ale i wielu zwierząt jest jedną z najlepszych dyscyplin od której warto zacząć. Dlaczego?
Po pierwsze biegać każdy umie. W przeciwieństwie do innych dyscyplin tańca, gry w piłkę czy jazdy na nartach dzieci nie muszą się tego uczyć. Na starcie więc jest łatwiej. Drugą kluczową kwestią jest to, że cele do osiągnięcia można wyznaczać samemu. Na początku może to być 100 czy 300 metrów, w zależności od kondycji i wieku. Od drzewa do przystanku, dookoła domu czy boiska. Doceniając dziecko za przebiegnięcie założonego dystansu, opiekunowie budują pewność siebie u podopiecznego. Ważne na początku tej drogi jest wsparcie rodziców czy trenera w motywowaniu do regularności.
Z mojego doświadczenia dorośli, zaczynający przygodę z bieganiem mają bardzo podobnie, są dumni i z bardzo krótkich dystansów, jak i regularności. Rola trenera, czy partnera namawiającego do treningów ma zawsze drugorzędne znaczenie, motywujący sukces pozostaje po stronie trenującego. Kolejnym krokiem może być zachęcenie malucha do udziału w zawodach, docenienie go za podjęcie wyzwania startu, a nie wynik.
Dzięki takim działaniom jest duża szansa, że dziecko zdobywając kolejne dystanse, poprawi swoją kondycję, co wpłynie na jego pewność siebie (w bieganiu), na zobaczenie, że wysiłek czasem przełamanie i praca się opłacają.To wszystko przekłada się na motywację wewnętrzną ale też ta „pewność siebie”, która będzie procentowała w podejmowaniu decyzji w innych obszarach życia.
Na koniec równie istotne jak wsparcie, są akceptacja dla gorszych dni, niepowodzeń czy zmęczenia.
Zapraszamy do zapisów na 12. Festiwal Biegowy w trakcie, które dzieci mogą pobiec w zależności od wieku na dystansach 300, 600 i 1000 metrów.