Nordic walking z maluchem. Na co uważać?

 

Nordic walking z maluchem. Na co uważać?


Opublikowane w pt., 26/07/2013 - 10:23

Pisaliśmy już, jakie kije wybrać, jakie buty, jak powinien wyglądać pierwszy trening (przeczytajj >>>Poniżej rady jak ten sport uprawiać, gdy pojawia się dziecko.

Na nasze pytania odpowiada nasz ekspert - Paulina Ruta, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walkingwspółorganizatora Górskich Mistrzostw Polski w Nordic Walking - Krynica Zdrój 2013 podczas Festiwalu Biegowego.

Znamy techniki, mamy plan treningów - czujemy się dobrze, a co najważniejsze mamy chęci. Na co kobiety w ciąży powinny uważać, rozpoczynając marsze z kijami?

Kobiety w ciąży powinny przede wszystkim pilnować, by nie przesadzić z treningiem, nie przeforsować organizmu. Bardzo ważne jest, by słuchały swojego ciała. I tak, jak przy każdej aktywności ruchowej ? jeżeli pojawia się ból ? przerywamy trening. Jednakże pozostajemy przy twierdzeniu, że ciąża nie jest chorobą, wiele razy kobiety w ciąży przechodziły u nas szkolenia na instruktorów! (www.kursynw.pl)

Jaki czas i dystans polecałaby Pani mamom oczekującym na narodziny dzieci? Czy są jakieś ograniczenia?

Kobiety w ciąży mogą uprawiać nordic walking na poziomie rekreacyjno-zdrowotnym, tj. 1-2 razy w tygodniu po 60 minut (tempo marszu powinno być takie, by swobodnie można było rozmawiać).

Na rynku jest wiele gadżetów, sprzętów. Które z nich warto zakupić?

Nordic walking to przede wszystkim kije oraz odpowiednia odzież. Oczywiście można dokonać zakupu nowoczesnych urządzeń pomiarowych, ale nie jest to konieczne, szczególnie na początku naszej przygody z marszem z kijami.

Mija 3., 5., 7. miesiąc ciąży. Brzuch coraz większy. Czy jest granica (wagi, okresu ciąży), do której może chodzić z kijami, czy są jakieś symptomy znaki, kiedy przestać?

Tak jak w przypadku innych aktywności ruchowych, zaprzestajemy trenować wtedy, kiedy pojawia się ból. To ewidentny sygnał do przerwania treningu. Szczególnie będąc w ciąży nie wolno go lekceważyć.

Nordic walking to również alternatywa dla biegania w powrocie do kondycji po porodzie. Możemy chodzić z dziećmi w chustach, nosidłach. Od kiedy można zacząć spacerować z dzieckiem?

Bardzo różnie, wszystko zależy od kobiety i dziecka. Jeżeli czuje się gotowa do wyjścia na trening nordic walking z dzieckiem, to jest właśnie ten moment. Najczęściej to jest 4-5 miesiąc, a zdarza się, że kobiety zaczynają już nawet w 3. miesiącu.

Czy są jakieś przeciwwskazania (temperatura, karmienie piersią, bóle....)? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wszystkie objawy i symptomy choroby oraz bóle są przeciwwskazaniem do prowadzenia jakiegokolwiek treningu, także z zakresu nordic walking. Zarówno dolegliwości po stronie dziecka, jak i mamy czy taty. Jeśli chodzi o temperaturę, bezpiecznie będzie trzymać się zasad dotyczących tradycyjnych spacerów z dziećmi w wózkach.

Czy technika chodzenie z maleństwem w chuście czy nosidle różni się od normalnej?

Technika nordic walking jest jedna, oczywiście w miarę potrzeb możemy ją modyfikować. Tak też jest podczas chodzenia z dzieckiem. Najważniejszy podczas treningu jest komfort dziecka i matki.

Czy lepiej jest nosić dziecko z przodu czy na plecach?

Trudno powiedzieć. Zadania na ten temat są podzielone. Dużo zależy od naszej kondycji.

(O tym, kiedy zacząć nosić dziecko w chuście, w nosidle, z przodu czy na plecach  - przeczytasz w kolejnym artykule w strefie Rozbieganego Rodzica - red.)

Wszyscy wiemy, że spacery, ruch na świeżym powietrz, to samo zdrowie. Dlaczego warto uprawiać Nordic Walking, w czym chodzenie z kijami jest lepsze dla naszego organizmu od marszu?

Korzyści z uprawia nordic walking jest bardzo wiele. Wymienię moim zdaniem najważniejsze:

  • Angażuje wszystkie partie mięśniowe człowieka. Nordic Walking pozwala angażować prawie wszystkie mięśnie w organizmie człowieka, podobnie jak narciarstwo biegowe, ale bez koniecznej obecności śniegu, jednocześnie poprawiając system krążeniowy, wzmacniając mięśnie nóg oraz górnych partii ciała. Przy zastosowaniu prawidłowej techniki rozwija się i uruchamia ok. 90 % systemu mięśniowo ? szkieletowego (głównie poprzez uaktywnienie górnych partii ciała) nordic walking jest o 30 ? 40 % bardziej efektywny od spaceru bez kijów
  • Większe spalanie kalorii. Uprawiając nordic walking spalamy dużo więcej kalorii niż spacerując bez kijów.
  • Odciążenie dla stawów. Nordic walking to aktywność ruchowa odciążająca stawy, korzystna szczególnie dla osób z nadwagą i problemami ortopedycznymi, jak i kobiet w ciąży, których waga systematycznie wzrasta.
  • Pobudzenie układu krążenia. Nordic walking podnosi sprawność układu krążeniowego.
  • Prosta technika. Nordic walking to prosta i efektywna aktywność ruchowa, bazująca na naturalnej formie ruchu, jaką jest chód.
  • Niewymagający sport. Nordic walking nie wymaga specjalnego terenu, przygotowania ani drogiego sprzętu ? a przez to jest ogólnodostępny i wszechstronny ? to aktywność ruchowa dla każdego!

My w Strefie Dzieci - szczególnie polecamy rozpoczęcie przygody z nordic walking. Dlaczego?

To jedna z nielicznych aktywności, którą możemy uprawiać z całą rodziną niezależnie od wieku i kondycji. W marszach z kijami mogą uczestniczyć już dzieci od 3 miesiąca siedząc wygodnie w chustach czy nosidłach. Dzieci, które opanowały już naukę chodzenia mogą truchtać obok nas. Jest to również sport dla osób starszych, także tych (a może nawet przede wszystkim), którzy borykają się z różnymi schorzeniami.

Zachęcamy całe rodziny do wspólnego maszerowania!

Z Pauliną Rutą Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking rozmawiała Małgorzata Zacharias.

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce