Ruch to zdrowie - inspirujmy dzieci do uprawiania sportu

 

Ruch to zdrowie - inspirujmy dzieci do uprawiania sportu


Opublikowane w pt., 05/08/2022 - 22:36

Inspirujmy dzieci do uprawiania sportu. Ruch to zdrowie

„Ruch to zdrowie”. To stare powiedzenie jest obecnie bardziej aktualne niż 10 czy lat temu. Aktywność fizyczna w każdym wieku jest bardzo ważna. Naturalnie człowiek stworzony jest do ruchu, a umiejętność poruszania się to jeden z najważniejszych atrybutów, które pozwoliły nam przetrwać.

Z obserwacji wiemy, że już 6-8 tygodniowy zarodek w łonie matki nie leży w jednej pozycji. Im płód starszy tym tego ruchu jest więcej, jest bardziej intensywny i skomplikowany. Pięciomiesięczny płód wykonuje przewroty, macha rączkami i nóżkami, kręci głową.

Okres, gdy człowiek przebywa w łonie matki, wolny jest od zewnętrznej stymulacji, każdy indywidualnie wybiera czas i ilość ruchu. Tak też jest w pierwszych tygodniach życia noworodka. Gdy dziecko rośnie wpływ zewnętrznych czynników na jego aktywność fizyczną się zwiększa.

Niestety, jak wynika z badań, opiekunowie raczej ograniczają „ruchliwość dzieci” niż do niej zachęcają. A ruch jest bezcenny dla zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Jednocześnie nie ma nic, co mogłaby go tak naprawdę zastąpić.

Ruszaj się, nie ustawaj

Fizycznie aktywność wspiera prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego (kości, mięśnie i stawy), stymuluje rozwój układu krążenia oraz oddechowego (serce i płuca), pobudza rozwój układu nerwowego (koordynacja i balans ciała, kontrola ruchów). Pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. To natomiast przekłada się na naturalną odporność nie tylko u dzieci.

Ćwiczenie, bieganie, skakanie czy jazda na rolkach - ruch pod każdą niemalże postacią - jest ważnym składnikiem recepty również na zdrowie psychiczne. Korzystnie wpływa na samopoczucie, jak i szybkość podejmowania decyzji, planowania, na pamięć krótko- i długotrwałą, skupienie i podzielność uwagi.

Ruch bowiem sprawia, że mózg jest lepiej dotleniony, co przekłada się na większą otwartość i kreatywność, jak i poczucie pewności siebie.

„Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) zaleca dzieciom i młodzieży w wieku 5–17 lat co najmniej 1 godzinę ruchu o średniej i zwiększonej intensywności”. Wydawać by się mogło, że nie jest to dużo jednak, jak pokazują najnowsze badania z 2021 r. aktywność fizyczna dzieci w Polsce spada.

Obecnie ponad 12 proc. dzieci w wieku do 16 lat deklaruje brak codziennego ruchu. Okres pandemii, przejścia na naukę i pracę online dał poczucie, że wszytko można zorganizować bez wychodzenia z domu. Dlatego dzieci, ale i dorośli potrzebują dodatkowej mobilizacji do ruchu.

Jak zachęcić najmłodszych do biegania, skakania czy jazdy na rowerze?

Poniżej kilka ważnych rad:

  • Daj dobry przykład.
  • Nie zmuszaj dziecka do aktywności.
  • Wspólnie z dzieckiem wybierzcie najlepszą dla niego aktywność z otwartością na zmiany. Pokaż dziecku różnorodność dyscyplin sportowych.
  • Pomóż znaleść radość z uprawiania sportu.
  • Wybierz odpowiedni sprzęt jeśli tego wymaga wybrana dyscyplina. Do biegania buty sportowe, nie muszą to być od razu z buty „najwyższej półki”.
  • Powiedź o korzyściach z ruchu na teraz i na przyszłość.
  • Bądź najwierniejszym kibicem swojego dziecka, zarówno w czasie lepszej i gorszej formy młodego zawodnika.
  • Doceniaj starania i zaangażowanie swojej pociechy. Od czasu do czasu warto nagrodzić wysiłek i konsekwencję w treningach, niekoniecznie nagrodą materialną.

I na koniec: zachętą do treningów może być perspektywa udziału w zawodach.

Zapraszamy więc do zapisów na biegi dla dzieci na 13 Festiwalu Biegowym. Dzieci w wieku 9-12 lat pobiegną w sobotę o godzinie 13 na dystansie 600 m., młodsze do 8 lat w niedziele o godzinie 13.25 na dystansie 300 m. (MZ)

ZAREJESTRUJ SIEBIE I SWOJE DZIECKO na 13. FESTIWAL BIEGOWY

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce