Zakamarki w Strefie Dzieci 9. TAURON Festiwalu Biegowego
Opublikowane w czw., 30/08/2018 - 16:32
Wydawnictwo Zakamarki od 11 lat wydaje książki dla dzieci najlepszych szwedzkich autorów i ilustratorów. Szwedzka literatura dla dzieci charakteryzuje się niezwykłą umiejętnością przyjmowania dziecięcej perspektywy. Od kilku lat w ofercie Zakamarków pojawiają się również książki tłumaczone z języka francuskiego.
Od wielu lat wydawnictwo wspiera Strefę Dzieci i także w tym roku młodzi czytelnicy będą mogli poznać bohaterów ulubionych Zakamarkowych serii: Lassego i Maję oraz Zlatka i Bezę, ale nie tylko. Co, jeszcze znajdziecie w tegorocznym Kąciku czytelniczym publikujemy poniżej szczegółową listę.
Seria BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI
Tajemnica pływalni
tekst: Martin Widmark ilustracje: Helena Willis
Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.
Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać – duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych lub kolorowych ilustracji, trzymająca w napięciu akcja, a wszystko w formacie prawdziwej powieści. Co wcale nie znaczy, że po książki o Lassem i Mai nie sięgają także wprawni czytelnicy!
W święta Bożego Narodzenia w Valleby odbywają się zawody pływackie. Pływalnia pęka w szwach. Wszyscy chcą zdobyć odznakę pływacką oraz obejrzeć skoki do wody mistrza olimpijskiego Rackego Bolindera. Gdy jednak ten, po spektakularnym skoku z trampoliny, nie wynurza się z wody, a chwilę później okazuje się, że z szafek w holu poznikały kosztowności, Lasse i Maja rozumieją, że będą mieli pracowite święta...
Seria PRZYGODY W RAJU
Najlepsze najgorsze urodziny
tekst: Moni Nilsson ilustracje: Elin Lindell
PRZYGODY W RAJU to seria przeznaczona dla bardzo początkujących czytelników. Z właściwym sobie ciepłem i humorem, ale też powagą i uważnością wobec dziecięcych emocji, Moni Nilsson opisuje codzienne i niecodzienne zdarzenia z życia dwójki przyjaciół. Zlatko i Beza mieszkają na osiedlu Raj otoczeni barwną galerią ludzkich typów. Są wśród nich uciążliwi starsi bracia, sympatyczny sprzedawca, samotny bezdomny, staruszka imigrantka czy osiedlowi chuligani.
Książki zaprojektowane są tak, by ułatwić najmłodszym samodzielne czytanie – jest tu duża czcionka, niewiele tekstu na stronie, za to wiele zabawnych, kolorowych ilustracji, no i przede wszystkim – intrygująca fabuła.
Nareszcie, nareszcie Beza kończy siedem lat! I nareszcie dostaje to, o czym tak bardzo marzyła: rower. Beza od razu na niego wsiada i razem ze Zlatkiem jeżdżą po osiedlu jak szaleni. Nagle Beza się przewraca – zdziera sobie kolano i obdrapuje rower... A wszystko to wina Zlatka!
Ponadto w kąciku czytelniczym będzie można poznać:
Serię ZNAM TO MIASTO
Paryż - znam to miasto, Sztokholm – znam to miasto
Tekst i ilustracje: Judith Drews
Książki z mnóstwem paryskich lub sztokholmskich szczegółów do oglądania, wyszukiwania, śledzenia. Dobra zabawa nie tylko dla tych, którzy znają to miasto!
Po Paryżu przechadza się mnóstwo znanych i nieznanych osób, postaci i zwierząt. Może niektóre z nich rozpoznajesz? Odszukaj je na Montmartrze, nad Sekwaną, w muzeach, w ogrodzie zoologicznym oraz w innych zakątkach miasta i zobacz, co robią.
Po Sztokholmie przechadza się mnóstwo znanych i nieznanych osób, postaci i zwierząt. Może niektóre z nich rozpoznajesz? Odszukaj je na Starym Mieście, w muzeach, w dzielnicy Södermalm, w Skansenie oraz wokół fontanny na Sergels Torg i zobacz, co robią.
Serię HISTORIA BEZ SŁÓW
Przenosiny
ilustracje: Arthur Geisert
Seria HISTORIA BEZ SŁÓW to książki, które dzieci mogą czytać na długo, zanim opanują alfabet. Historia zbudowana z obrazów pozwala na to, by dziecko, używając wyobraźni i odnosząc się do swoich emocji, znajdowało dla niej własne słowa i tym samym współtworzyło opowieść. za każdym razem i przez każdego może być opowiedziana inaczej. to gimnastyka dla oka, języka i wyobraźni – dobra zabawa niezależnie od wieku.
Na wyspie ląduje olbrzymie nasiono. Mieszkańcy wyspy wsadzają je do ziemi. Tymczasem wulkan na wyspie zaczyna coraz bardziej zionąć ogniem...
Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego
tekst: Ulf Stark
ilustracje: Magdalena Kucharska
Pierwsza część trylogii opartej na wspomnieniach Ulfa Starka z dzieciństwa spędzonego w dzielnicy Stureby na przedmieściach Sztokholmu. Autor doskonale przeplata humor z powagą, wywołując u czytelnika zarówno uśmiech, jak i wzruszenie.
Kiedy do klasy dołącza nowy kolega, życie Ulfa nabiera tempa. Percy od razu zwraca na siebie uwagę. Ma niewyparzony język, potrafi się bić, jest mistrzem w chodzeniu po równoważni i co najdziwniejsze, chce się przyjaźnić z Ulfem! Ulf z zazdrością podziwia wyczyny Percy’ego. W końcu Percy zdradza mu swoją tajemnicę – jego siła tkwi w starych znoszonych tenisówkach, które ma na nogach. Na czym polega niezwykłość tenisówek, czy Ulfowi uda się je zdobyć i co z tego wyniknie?
Mój przyjaciel szejk w Stureby
tekst: Ulf Stark
ilustracje: Magdalena Kucharska
Druga część trylogii opartej na wspomnieniach Ulfa Starka z dzieciństwa spędzonego w dzielnicy Stureby na przedmieściach Sztokholmu.
Pewnego dnia tata Ulfa, zapalony radioamator, nawiązuje łączność z Arabią Saudyjską i zaprasza na obiad prawdziwego szejka. Czy ta wizyta rzeczywiście dojdzie do skutku? Dobrze by było, bo Ulf już zdążył się założyć, że odwiedzi ich szejk, i ma wiele do stracenia, jeśli przegra. Poza tym Ulfa nurtują dwie inne sprawy. Czy uda mu się zahipnotyzować Mariannę tak, że się w nim zakocha? No i czy naprawdę stanie się najgorsze i jego przyjaciel Percy będzie musiał się wyprowadzić?
Igor i lalki
tekst i ilustracje: Pija Lindenbaum
Autorska książka obrazkowa Pii Lindenbaum o przełamywaniu stereotypów i przekraczaniu granic – tych wewnętrznych i tych narzuconych. Książka dla wszystkich, którzy buntują się przeciw jedynie różowym dziewczynkom i jedynie niebieskim chłopcom.
Kiedy chłopaki grają w przedszkolu w nogę – zawsze chcą mieć w drużynie Igora, który jest świetnym strzelcem. Ale piłka nożna nie jest jedyną pasją Igora. Bardzo chętnie pobawiłby się lalkami, przemyca nawet jedną w plecaku do przedszkola. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest takie proste. Czy dziewczynki pozwolą mu się bawić razem z nimi? I co na to powiedzą jego koledzy?
Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę
tekst i ilustracje: Emma Adbåge
Książka prezentuje proste zabawy związane z liczeniem - w pojedynkę i w grupie - z wykorzystaniem tego, co można znaleźć podczas spaceru, a więc szyszek, kamieni czy patyków oraz innych elementów ożywionej i nieożywionej przyrody i krajobrazu, które mamy wokół. Oprócz rozdziałów z matematycznymi zabawami na każdą porę roku, znajdziemy tu pomysłową prezentację liczb od 0 do 10, a także przystępne wyjaśnienie podstawowych działań matematycznych: dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia.
Mała Ida też chce psocić
tekst: Astrid Lindgren ilustracje: Björn Berg
Czy pamiętacie Idę, małą siostrzyczkę Emila ze Smalandii? Tak, tego, który za swoje psoty ciągle siedział w stolarni i strugał drewniane ludziki? Tym razem to ona chce zrobić jakąś psotę, ale Emil wyjaśnia jej, że psoty robią się same. Czy Idzie mimo to uda się trafić za karę do stolarni?
Niepublikowane dotąd w Polsce opowiadanie o Idzie i Emilu za Smalandii z zabawnymi ilustracjami Björna Berga, którego do stworzenia postaci Emila wybrała sama Astrid Lindgren.
Serdecznie zapraszamy!
Zespół Strefy Dzieci 9. TAURON Festiwalu Biegowego