Globalne ocieplenie a bieganie – realny problem

 

Globalne ocieplenie a bieganie – realny problem


Opublikowane w pon., 29/07/2019 - 08:11

Powodzie, pożary, zbyt wysoka temperatura, brak śniegu, zanieczyszczone powietrze - to zjawiska związane z ociepleniem klimatu, które coraz mocniej wpływają na przebieg imprez sportowych.

Według cytowanej przez Thomson Reuters Foundation ultramaratonki Clare Gallagher, która startuje w Kolorado, każdego roku w jej kalendarzu startów zostaje coraz mniej biegów. Wszystkie są odwoływane z powodów związanych ze zmianami klimatu, w tym upałów.

Tegoroczna edycja Hardrock 100 odwołana!

Problemy napotykają również imprezy zimowe. W Polsce z powodu braku śniegu odwołano w zeszłym roku Bieg Podhalański. W tym roku nie odbył się Bieg Gwarków a i Bieg Popradzki miał kłopoty z pokrywą śnieżną. Patrząc na sprawę globalnie, w przyszłości może zabraknąć miejsc, gdzie będzie możliwe rozegranie Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Z kolei upały powodują, że organizatorzy imprez letnich zaczynają się bać o zdrowie ich uczestników. W Tokio szczególnie dużą wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa maratończyków, szukając odpowiedniej pory dnia na olimpijski start i technologii pozwalającej schłodzić otoczenie. W Dunaju myślą nad klimatyzowanymi stadionami, a w Katarze zrezygnowano ze wszystkich sesji porannych nadchodzacych MŚ, a maraton i chód na 20 i 50 km przesunięto na godziny nocne.

Są minima na MŚ w Dosze. W maratonie...

Według fundacji Reuters’a, nie tylko biegaczami trzeba się martwić w kontekście zmian klimatycznych. Z powodu upałów do szpitali trafiają zawodowi sportowcy biorący udział w imprezach na otwartych kortach, boiskach i stadionach. W opinii Światowej Organizacji Zdrowia upały spowodują dodatkowe 38 tys. zgonów pomiędzy 2030 a 2050 r. Pogorszy się również stan zdrowia osób cierpiących na choroby przewlekłe.

W ONZ dostrzegają jednak inny związek sportu i klimatu. Wydarzeniami sportowymi interesuje się więcej osób niż polityką. Dzięki temu to właśnie sport może być kanałem informowania o problemie i jednocześnie dziedziną, która proponuje rozwiązania. Już teraz przy ONZ powstało gremium złożone m.in. z przedstawicieli organizacji sportowych, gdzie szuka się sposobu na redukcję negatywnego wpływu na środowisko. Wśród propozycji jest zmniejszenie ilości plastikowych odpadów, korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych i organizację zawodów w miejscach obsługiwanych przez transport miejski.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce