Jak znaleźć siłę na bieganie po ciężkim dniu
Opublikowane w czw., 05/12/2013 - 09:38
To oczywiste, że bieganie dodaje energii i pomaga zwalczyć zmęczenie. Bieganie pomaga też zrzucić wagę, ale jak wielokrotnie wspominaliśmy, żeby zacząć biegać, trzeba najpierw schudnąć. Podobnie jest ze zmęczeniem. Bieganie świetnie relaksuje, ale trzeba mieć siłę, żeby wyjść na trening. Jeśli czujesz się wykończona (zazwyczaj dotyczy to pań) przez cały dzień i na samą myśl o bieganiu robi ci się słabo, przeczytaj o przyczynach przemęczenia i sposobach na utrzymanie energii przez cały dzień.
Za mało snu
Zarywanie nocy, przesiadywanie do późna i niespokojny, krótki sen, może być przyczyną braku energii. Bieganie wymaga dobrego snu. Wywietrz sypialnię, nie objadaj się wieczorami, nie pij kawy zbyt późno, nie spędzaj całego dnia przed monitorem. Kładź się spać o tej samej porze i wprowadź stałą godzinę pobudki. Sen jest ważnym elementem treningu i nie wolno go lekceważyć.
Przetworzone produkty spożywcze i zbyt mało kalorii
Rano pijesz tylko kawę, na śniadanie kupujesz drożdżówkę, a lunch zjadasz przy biurku? Jeśli tak, to nic dziwnego, że nie masz energii, by biegać. Dietetycy doradzają, żeby jeść małe, ale częste i regularne posiłki. To pomoże utrzymać stały poziom cukru we krwi i zapobiegnie napadom głodu. Jeśli chcesz biegać, jedz jak biegacz. Na twoim talerzu muszą się znaleźć węglowodany złożone, białko oraz produkty pełne witamin i soli mineralnych.
Zapominasz o piciu
Odwodnienie to bóle głowy i brak energii. Łatwo sprawdzisz, czy to twój problem. Jeśli twój mocz ma kolor słabej herbaty, pijesz za mało. Właściwy poziom nawodnienia utrzymasz jedząc rozgrzewające zupy, pijąc soki, wodę i inne napoje. Unikaj tych z dodatkiem cukru i sztucznych barwników.
Masz tylko obowiązki i stres
Od rana do późnych godzin nocnych pracujesz, potem sprzątasz, gotujesz, odrabiasz z dziećmi lekcje, albo swoje własne „lekcje”, żeby zaliczyć sesję. W weekendy nadrabiasz zaległości. W domu martwisz się o spadek sprzedaży w twoim dziale, denerwują cię plotki o zwolnieniach. Koniecznie znajdź chwilę dla siebie i zrób coś dla przyjemności. Inaczej szybko się wypalisz.
Nie ruszasz się
Nie masz siły na bieganie i sporty o wysokiej intensywności, ale nie możesz spędzać dnia siedząc. Wybierz się na stretching, pilates lub jogę. Nawet 20-minutowy spacer przyniesie wzrost energii.
Unikasz lekarza
Czasami zmęczenie to objaw choroby. Może oznaczać anemię, depresję, problemy hormonalne i wiele innych, czasem poważnych schorzeń. Warto mieć aktualne badania. Zrób sobie morfologię, zmierz ciśnienie i poziom cukru. Skonsultuj się z lekarzem i rozwiąż swoje problemy zdrowotne na wczesnym etapie.
IB