Kiedy jest najlepszy czas na trening? A kiedy najgorszy?
Opublikowane w czw., 01/08/2013 - 12:53
Amerykański miesięcznik Woman?s Day zapytał fizjologów i naukowców, kiedy jest najlepszy czas na ćwiczenia, a kiedy lepiej unikać treningu. Sprawdź, czy właśnie teraz nie powinieneś sznurować swoich butów biegowych.
Biegaj lub ćwicz:
1. Rano i po popołudniu
Jeśli masz ochotę na intensywny trening, sięgnij po buty do biegania między 16.00 a 17.00. Według naukowców właśnie wtedy temperatura ciała jest najwyższa. Nasze mięśnie są silne i elastyczne. Trening wyda nam się łatwiejszy.
Dobra wiadomość dla rannych ptaszków jest taka, że ci, którzy ćwiczą rano, mają mniej problemów z silną wolą i łatwiej trzymają się planu. Na dodatek zaczynają dzień pełni energii i szybciej spalają kalorie. Ten efekt można zmaksymalizować przez odpowiednią poranną przekąskę- koktajl z jogurtu i owoców.
2. W czasie przerwy
Lekiem na awanturę z szefem czy blokadę umysłu najlepszy jest szybki spacer lub bieg. 10 minut dookoła budynku wystarczy, żeby wrócić za biurko w lepszym nastroju, pracować bardziej wydajnie i lepiej zarządzać czasem.
3. Z lekkim przeziębieniem
Jeśli objawy choroby występują powyżej szyi - bolące gardło, katar - łagodne ćwiczenia mogą być pomocne. Substancje uwalniające się w organizmie podczas ćwiczeń mogą złagodzić objawy. Warto więc ćwiczyć, ale w takiej sytuacji wybierz ćwiczenia w domu, żeby nie zarażać innych.
4. Podczas okresu
Endorfiny poprawiają nastrój i łagodzą ból. Może to być świetny moment na trening szybkości lub siłowy. Badania Centrum Zapobiegania Chorobom w Stanfordzie pokazują, że hormony, które się wtedy wydzielają, powodują, że kobiety czują się silniejsze.
5. Zmęczony
Jeśli po całym dniu pracy jesteś w stanie już tylko oglądać telewizję, 20 minut biegu na pewno pomoże.
Nie biegaj:
1. Z grypą
Jeśli walczysz z infekcją wirusową lub bakteryjną i masz objawy poniżej szyi - kaszel, ból mięśni, problemy żołądkowe - a do tego jeszcze gorączkę, trening to zły pomysł. Lepiej zostań w domu, więcej śpij i pij dużo płynów.
2. Z bólem mięśni
Zwykły, niewielki ból mięśni jest w porządku, ale już zespół opóźnionego bólu mięśniowego pojawiający się 2-3 dni po treningu, wymaga uwagi. Jeśli masz kłopoty z poruszaniem się, bardziej szurasz po ziemi, niż idziesz, krzywisz się z bólu, podnosząc ramiona, to lepiej zrób sobie przerwę i przykładaj lód w bolące miejsca. Nie ryzykuj kontuzji.
3. Po dużym posiłku
Twój system trawienny ciężko pracuje po obfitym obiedzie. Trening może się skończyć problemami gastrycznymi. Nie zaczynaj ćwiczeń wcześniej niż 2 godziny po posiłku.
4. W upale
Jeśli temperatura przekracza 30°C wybierz raczej trening w klimatyzowanym pomieszczeniu. Biegaj rano i wieczorem, wtedy jest chłodniej. Pamiętaj o nawodnieniu.
Źródło: www.womansday.com
IB