Od niedzielnego biegacza do zawodowego sportowca. Poradnik przekąskowy dla aktywnych
Opublikowane w pon., 08/07/2019 - 11:40
Niezależnie od tego, czy za bieganie zabierasz się doraźnie przy okazji słonecznej pogody i kupna nowych butów, czy jest to Twój sposób na życie i nie wyobrażasz sobie dnia bez choćby najkrótszej przebieżki, przygotowanie do biegu jest niezwykle ważne. Marka Bakalland podpowiada, jak to zrobić!
Odpowiednie przygotowanie
Podjęcie wyzwania, jakim jest regularna aktywność i racjonalne odżywianie, nie od razu przychodzi z łatwością. Odpowiednie przygotowanie wymaga silnej woli i determinacji. Węglowodany i tłuszcze to główne składniki energetyczne, jakie powinny znajdować się w diecie biegacza. Ich źródło powinno być pozyskiwane z pokarmów: ziemniaków, batatów, tapioki, kaszy gryczanej lub jaglanej, ryżu czy komosy ryżowej. Podczas intensywnych treningów mięśnie tracą złoża glikogenu, który odbudowuje ciało przy odpowiedniej podaży węglowodanów. Tłuszcze w większości przypadków są dodatkiem do diety.
Ciało biegacza, nie powinno dawać dyspensy na bezkarne objadanie się słodyczami i fastfoodami, nawet jeśli na co dzień potrzebujemy przyjmować duże ilości kalorii. Mądre treningi, dzięki którym nasz organizm przyzwyczaja się do wysiłku, a nie do skrajnego wycieńczenia, to podstawa. Zbilansowane żywienie o odpowiedniej ilości węglowodanów, w tym błonnika, a także białek i tłuszczów, to również solidny fundament. Wspierając zdrowe żywienie batonami proteinowymi Bakalland BA!, nie tylko wspomagamy procesy regeneracyjne, ale także dostarczamy cennych składników witaminowych, mineralnych oraz pożywki prebiotycznej dla jelit, po to abyś mógł ćwiczyć zdrowo!
Niezbędna regeneracja
Pierwszą i podstawową rzeczą o jaką należy zadbać po intensywnych sesjach treningowych jest jak najszybsze przełączenie działania naszego układu nerwowego z pobudzenia na uspakajanie. Dodatkowo musimy zadbać o odpowiednią regenerację z drugiej strony czyli tej bardziej organicznej – odpowiednia ilość bogato odżywczego pożywienia o odpowiedniej kaloryczności oraz zawartości białek, węglowodanów i tłuszczy będzie tutaj podstawą. Po intensywnej pracy nasze ciało musi mieć odpowiednią ilość przekaźników żeby jak najszybciej rozprowadzać informacje oraz składniki odżywcze po całym obwodzie zatem należy zadbać jeszcze o prawidłowe nawodnienie.
Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to bardzo deficytowy towar w tych czasach czyli sen – odpowiednia długość oraz jakość snu po intensywnym treningu to gwarancja możliwości na następny dzień oraz inwestycja we włożony wcześniej wysiłek, ponieważ bez w pełni poprowadzonego procesu regeneracyjnego nie mamy co liczyć na szybki progres w treningach- tak już to jest poukładane.
Batony proteinowe Bakalland BA!
Batony proteinowe Bakalland BA! to forma pożywnej wysokobiałkowej przekąski, która doskonale sprawdzi się zarówno przed startem, jak i w celu regeneracji organizmu zawodników. Produkty bogate w proteiny są bardzo istotnym składnikiem w diecie osób aktywnych fizycznie, które na co dzień mają do czynienia ze wzmożonym wysiłkiem. Wysokobiałkowe batony proteinowe Bakalland BA!, to propozycja czterech wariantów smakowych, które doskonale sprawdzą się jako przekąska uzupełniająca trening.
BA! Best Before Training o smaku kawy to kompozycja składników, które doskonale sprawdzą się przed rozpoczęciem treningu, zapewniając niezbędną dawkę energii.
BA! After Training Recovery o smaku banan i orzech arachidowy zawiera składniki, które pozwalają odpowiednio przygotować się do treningu.
BA! Before Intensive Workout o smaku migdał i orzech arachidowy dedykowany jest dla osób aktywnych, które potrzebują odpowiedniego wsparcia dla organizmu podczas intensywnego wysiłku
Natomiast BA! Be Active and Keep Fit o smaku truskawka i goji to wysokobiałkowy baton zawierający składniki niezbędne w regeneracji organizmu. Wszystkie batony zawierają wysokiej jakości łatwo przyswajalne białko serwatkowe (WPC 80) oraz nie zawierają tłuszczów utwardzonych, cukru ani syropu glukozowego (zawierają tylko naturalnie występujące cukry).
Pomyśl o treningu jak o… dobrym uczynku!
Bieganie to nie tylko sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Korzystnie wpływa ono na nasz organizm, poprawia kondycję i samopoczucie. Co jednak, jeśli powiemy, że biegając możesz pomóc nie tylko sobie, ale i całej planecie? Nic prostszego. Przerzuć się na plogging – połączenie biegania na łonie natury ze sprzątaniem zaśmieconej okolicy. Kilka minut poświęconych na zebranie puszek, butelek czy plastikowych odpadów wystarczy, by zbudować olimpijską formę i sprawić, że Ziemia stanie się lepszym i czystszym miejscem.
Proekologiczny trening
Plogging to połączenie słów jogging oraz plocka, które po szwedzku oznacza zbieranie. Zwyczaj biegania i zabierania ze sobą śmieci przywędrował bowiem właśnie Szwecji. Tamtejsi pasjonaci biegania wzięli sprawy w swoje ręce, gdy uznali, że mają dość odpadów porozrzucanych po lasach, ścieżkach i trawnikach. Świadomość ekologiczna w Szwecji osiągnęła bardzo wysoki poziom i od dawna może stanowić wzór dla innych krajów – segregacja odpadów, recykling czy pielęgnowanie filozofii zero waste są tam na porządku dziennym. Szczęśliwie jednak również polskie społeczeństwo coraz bardziej uświadamia sobie globalny problem zaśmiecania środowiska naturalnego i próbuje z nim walczyć.
Łącz pożyteczne z pożytecznym
Plogging cieszy się bardzo dużą popularnością już nie tylko w Szwecji. Hashtag #plogging na Instagramie został użyty blisko 60 tysięcy razy i wciąż pojawiają się kolejni amatorzy biegania połączonego ze zbieraniem śmieci. To dobry znak – eko-bieganie powoli wchodzi nam w krew, nie patrzymy na nie jak na ekstrawagancką modę, która za chwilę przeminie.
Od niedawna zresztą internet podbija też #TrashtagChallenge – wystarczy tylko znaleźć w swojej okolicy zaśmiecone miejsce, sfotografować je, dokładnie posprzątać i zrobić drugie zdjęcie, które ukaże efekty naszej pracy. Poprzez udział w nietypowym wyzwaniu nie tylko przyczyniamy się do usunięcia śmieci z lasu, łąki czy parku w sąsiedztwie, ale jednocześnie motywujemy innych do działania i pokazujemy, że możemy wspólnie zrobić coś dobrego dla środowiska.
Więcej informacji porad żywieniowych i treningowych dostępnych na www.fithunter.pl.
Artykuł sponsorowany