Roztrenowanie. Czy to czas kończyć… karierę?
Opublikowane w pon., 04/11/2013 - 14:36
Roztrenowanie to dość niejasny zwrot, który budzi wiele kontrowersji. Ma kilka definicji. Warto je przedstawić, bo zbliża się zima, czyli okres, w którym sportowcy - zawodowcy i amatorzy - będą chcieli mu się poddać. Czy słusznie, to się okaże.
Roztrenowanie często pojawia się w mediach pod koniec rundy jesiennej w ekstraklasie. Trenerzy i piłkarz powtarzają, że oto zaraz mają okres roztrenowania. Nabiera to jednak złych konotacji, bo często nasuwa pytanie, czy rzeczywiście piłkarze są aż tak zatrenowani, aż że potrzebują roztrenowania, bo inaczej ich organizmy nie wytrzymają. Wiadomo przecież, że poziom prezentowany przez polskie drużyny jest dramatyczny, szczególnie jeżeli chodzi o przygotowanie fizyczne.
Jak zatem jest z tym roztrenowaniem? I czy dotyczy ono także biegaczy?
– W takim pojęciu określało się zakończenie kariery. Tak jak Robert Korzeniowski ją kończył. Wcześniej trenował niezwykle intensywnie, ale w chwili gdy przestał, organizm zaczął się buntować. W takich przypadkach dochodzi do zaburzenia rytmu serca, różnych problemów związanych z funkcjonowaniem organizmu. Trzeba stopniowo wyciszać trening. U Roberta takie objawy mogły trwać nawet dwa lata – tłumaczy w rozmowie z naszym portalem fizjolog sportowy dr Ryszard Szul, który pracował między innymi z Legią Warszawa i Wisłą Kraków.
Czy zatem przerwanie biegania zimą możemy nazwać roztrenowaniem?
– To zależy od poziomu biegaczy. Jeżeli są to osoby pokonujące maraton na poziomie 2 godzin 10 minut i robią po 150, 200, 250 kilometrów tygodniowo, to dla nich tak naprawdę nie ma roztrenowania, tylko jest leczenie i zabiegi fizykoterapeutyczne mające na celu regenerację organizmu, przede wszystkim regenerację aparatu ruchu. Tak, żeby w kolejnym sezonie móc uniknąć kontuzji. Z kolei amatorzy nie potrzebują takiego roztrenowania, a tylko zmiany bodźców w celu regeneracji układu nerwowego, bo to jest jeden z głównych celów odpoczynku przez zimę – podkreśla dr Ryszard Szul.
W kolejnych dniach na naszej stronie będziemy publikować porady dr. Ryszarda Szula dotyczące roztrenowania biegaczy. Polecamy!
ŁZ