Siedem błędów początkującego biegacza

 

Siedem błędów początkującego biegacza


Opublikowane w pt., 19/07/2013 - 08:58

Osoby, które wracają do biegania po dłuższej przerwie lub  właśnie zaczynają trenować, wiedzą, że łatwo jest szybko stracić motywację. Jean Marc Delorme, trener lekkoatletyki, na łamach francuskiego wydania miesięcznika "Shape" wymienił najczęstsze błędy debiutujących (także po raz kolejny) sportowców i zaproponował sposoby na ich ominięcie.

1. Trenowanie do utraty tchu

Brak aktywności fizycznej prowadzi do zasiedzenia organizmu. Układ krwionośny jest niedokrwiony, naczynia krwionośne kruche, a układ oddechowy niewydolny. Intensywność pierwszych treningów nie może być zbyt duża.  Wysiłek powinien pozwalać na swobodną rozmowę.

2.  Brak nawadniania podczas wysiłku

Nawodnienie to podstawa każdego sportu. Odpowiedni jego poziom zapobiega skurczom i uszkodzeniom. Ma także wpływ na termoregulację organizmu i pomaga pozbywać się toksyn. Warto wypijać, choćby  tylko trochę, co 10 minut podczas treningu.

3.  Imprezowanie do późna

Sen jest absolutnie niezbędny wszystkim sportowcom.  Trzeba o niego dbać. Należy: wyłączać wszelkie urządzenia elektroniczne z ekranem (np. tablet, telewizor, laptop) na 2 godziny przed snem, jeść lekką kolację, kłaść się o stałej porze

4. Śmieciowe jedzenie

To niestety nie jest tak, że możemy jeść wszystko i zakładać, że kalorie spalimy podczas treningu. Sportowiec potrzebuje zrównoważonej diety. Francuski dietetyk Albert François Creff opracował dietę 421 GPL,  która sprawdza się u biegaczy.  Jej założeniem są: 4 porcje węglowodanów, 2 porcje białka i 1 porcja tłuszczów na obiad i kolację. Biegacze powinni wybierać jedzenie  bogate w żelazo.

5. Oczekiwanie szybkich rezultatów

Nastawienie na szybkie rezultaty często prowadzi do zbyt wielu i zbyt intensywnych treningów. Tak najłatwiej popaść w zniechęcenie, a do tego nabawić się kontuzji, która  zmusi nas do  siedzącego trybu życia. Trzeba sobie stawiać realne cele, bawić się swoim treningiem i szukać urozmaicenia. Warto poszukać partnera. We dwójkę łatwiej znaleźć motywację.

6. Brak odpoczynku

Odpoczynek to integralna część treningu i pozwala uniknąć przemęczenia. Trzeba próbować różnych aktywności. Warto czasami pochodzić z kijkami albo popływać.  Cenny jest też odpoczynek bierny.  Dzień w saunie lub w gabinecie masażu może zdziałać cuda.  Życie sportowca to nie tylko sport. Są jeszcze przyjaciele, kino i inne atrakcje. Zachowanie właściwych proporcji i znalezienie równowagi  dobrze chronią przed przemęczeniem.

7. Zbyt długie przerwy

Wypracowanie formy wymaga regularnego wysiłku. Optymalna częstotliwość początkującego sportowca to trening o niskiej intensywności 3 razy w tygodniu przez 20-45 minut 

Artykuł ukazał się we francuskiej wersji miesięcznika Shape nr 9.

IB

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce