Siedzenie szkodzi mózgowi. Rusz się Polaku!
Opublikowane w wt., 24/04/2018 - 12:54
Brak aktywności to ryzyko rozwoju chorób serca, otyłości i cukrzycy. Siedzenie zostało okrzyknięte nowym paleniem i jest odpowiedzialne za szereg niekorzystnych zmian w organizmie, obniżając przy tym jakość życia.
Naukowcy dodali niedawno nowy powód, by więcej się ruszać. Okazało się, że siedzenie ma negatywny wpływ na mózg.
Do udziału w tym badaniu zaproszono 35 osób w wieku od 45 do 75 lat. Każdy z uczestników wypełnił formularz, w którym zaznaczył ile czasu poświęca na aktywność, a ile godzin spędza na siedzeniu. Przeciętny czas spędzany na krześle wyniósł 7.2 +/- 3.3 godzin dziennie. Następnie wszyscy zostali przebadani rezonansem magnetycznym pod kątem obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć.
Wyniki nie są optymistyczne. Przedłużające się siedzenie fatalnie wpływa na mózg. Nie dość, że obszary mózgu, w których tworzą się nowe wspomnienia, stają się cieńsze, to jeszcze nie ma to wpływu aktywność fizyczna.
Ruch wprawdzie poprawia zdolności poznawcze, ma wpływ na tworzenie się nowych neuronów i jest dla mózgu korzystny, ale nawet wysoki poziom aktywności nie jest w stanie odwrócić niekorzystnych zmian w mózgu, powodowanych długotrwałym siedzeniem.
Podobnych badań jest niewiele. Więcej wiadomo o związku mózgu z aktywnością fizyczną niż o skutkach jej braku. Niestety wielu rzeczy ciągle nie wiadomo. W badaniu nie rozróżniano rodzajów siedzenia. Naukowcy dopuszczają możliwość, że inaczej wpływa na mózg siedzenie „mentalnie nieaktywne” a inaczej, poświęcone na krzyżówki, pisanie czy czytanie.
IB
Polecamy również:
Cofnij