Skarpety biegowe - ich rola a nasz komfort

 

Skarpety biegowe - ich rola a nasz komfort


Opublikowane w pon., 11/02/2013 - 11:53

Nie tylko dobór odpowiedniego obuwia, stroju, ale też skarpet ma znaczący wpływ na to, czy biegnie nam się komfortowo, oraz czy nasze stopy są narażone na otarcia, odciski itd. Nie wyobrażam sobie, by pokonywać tysiące kilometrów rocznie, a być może nawet tylko kilkadziesiąt i kończyć dystans z plamami krwi na skarpetce, czy tez odciskami a w czasie samego biegu bólem i dyskomfortem.

Mamy świetne buty a mimo to nie biega nam się dobrze. Może mamy złe skarpety??

Wybór jest ogromny, ale, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie a jeszcze bardziej przy eksploatacji skarpetek biegowych:
- czy posiadają szwy, jeśli już posiadają, to czy one są tak zabezpieczone, by nas nie uwierały w stopę
- do czego mają nam służyć, czy jest to skarpetka startowa czy treningowa
- pora roku i warunki w jakich będziemy eksploatować skarpetki
- obuwie, jakie stosujemy ? czy jest wodoodporne, czy posiada wentylację startowe czy treningowe
- z jakiego rodzaju materiału (a raczej jego skład) jest wykonana nasza skarpetka, czy ma domieszkę srebra, która to powoduje neutralizację niezbyt przyjemnego zapachu, choćby z przepocenia  
- rodzaj i rozłożenie ściągaczy
- czy jest system antypoślizgowy
- czy są wzmocnienia w miejscach najbardziej eksploatacyjnych, narażonych na wycieranie, ocieranie

Ponadto należy zwrócić uwagę przy zakupie skarpetki, aby chroniła nam achillesa i nie była zbyt krótka. Nie może tez mieć mocnych ściągaczy, by nie wstrzymywać krążenia.  Jeśli chodzi o materiał, zwykła bawełna odchodzi powoli do lamusa, a wypierają ja takie materiały jak np.: siltex, poliamid, lycra. Obecnie do produkcji najlepszych modeli skarpetek sportowych używa się specjalistycznych włókien (na przykład przędzy PROLEN Siltex). Podczas intensywnego wysiłku fizycznego wilgoć w takich skarpetach odprowadzana jest do warstw oddalonych od skóry, tak by stopy stykały z suchą i miękką dzianiną. W bardziej zaawansowanych technologiczne skarpetach stosuje się jony srebra, dzięki którym zapobiega się powstawaniu przykrego zapachu podczas użytkowania i zapewnia maksymalną higienę i komfort. Standardem są również płaskie szwy przy palcach, które również stanowią element dodający komfortu użytkowania, lub bezszwowe wykonanie.

Stosuje się prążki układające skarpetkę na zgięciu, ułatwiające pracę stopy podczas biegu i niekrępujące ruchu oraz niezwijające? materiału. Można spotkać tzw. opaskę elastyczną przepasającą śródstopie, zabezpieczająca przed przesuwaniem się skarpetki. Oczywiście rozróżnienie na prawą i lewą nogę, przy zastosowaniu wzmocnień wynikających z anatomicznego ułożenia stopy w miejscach narażonych na otarcia czy też wycieranie się.  Dlatego też nie zakładajcie na opak skarpetek a literki P i L pozwolą uniknąć takich niespodzianek.

Każdy z producentów w swej ofercie ma bogatą gamę skarpetek. Ja stosowałem kilkanaście modeli, marek i najbardziej przypadły mi do gustu skarpetki: MIZUNO: DryLite ? Race Low, DryLite ? Comfort Mid TRAINING ˝ 2P Motive: Runner Deodorand silver, Athletic Deodorant Silver, ADIDAS: ADIDAS ADIZERO LINER (najbardziej trwałe w użytkowaniu), NIKE: Nike Elite Running Cushioned,

 

Osobną sprawą przy omawianiu tematu skarpetek, są skarpetki? kompresyjne.

Wykorzystywać je można w długiej podróży oraz podczas treningu czy strątów (należy pamiętać, że nie są to te same skarpety!). Skarpety do podroży są mocniejsze, polecam zdecydowanie firmy BAUERFEIND. Wypróbowane, przetestowane. Reprezentacja PZLA otrzymała je również podczas podróży do Daegu, aby odbyć w nich długą podróż.

Działanie skarpet kompresyjnych

Skarpety kompresyjne zostały zaprojektowane tak, by uciskać mięśnie, zmniejszać ich wibracje oraz równomiernie rozprowadzać ciśnienie krwi w nogach, poprawiać ukrwienie. Dzięki temu mięśnie nie ulegają tak szybko zmęczeniu, ograniczone zostają skurcze mięśni, minimalizujemy też ryzyko powstawania tzw. zakwasów. Na temat skarpet kompresyjnych znajdziecie w intrenecie sporo badań robionych na potrzeby leczenia problemów z krążeniem,   żylaków, zakrzepicą żył głębokich.

Ponieważ skarpety uciskowe wykonane są głównie z tkanin syntetycznych takich jak polipropylen i poliamid, które posiadają właściwości oddychające - chronią przed przegrzaniem i znacząco wydłużają czas, przez jaki stopy pozostają suche. Domieszka elastanu sprawia, że skarpety łatwiej się zakłada, a podczas uprawiania sportu pozostaję one na swoim miejscu i nie zwijają się.

Skarpeta kompresyjna zapewnia dodatkową stabilizację nóg oraz wsparcie mięśni w ich naturalnym ruchu. Nie powodują a nawet przeciwdziałają ?napompowaniu nam mięśni podczas wysiłku fizycznego, a po również na przyspieszoną regenerację mięśni. Ze względu na swoją niską wagę i niesamowicie małą grubość idealnie nadają się na starty na ulicy czy bieżni. Stosowane przez wielu czołowych biegaczy średnio- i długodystansowych na całym świecie. Najbardziej znana z używania skarpet kompresyjnych jest maratonka Paula Radcliffe. Jako jedna z pierwszych zaczęła je stosować.

Należy je dobrać do obwodu łydki, kostki i długości podudzia.

Zaleca się ich noszenie przez okres 60-120 minut.

Mogę polecić produkty: CW-X, Mizuno Compression Sock, Craft Body Control Compression Sock. Jeśli chodzi o wykorzystanie je w boju, to w tym temacie nie jestem ekspertem, gdyż w chodzie sportowym nie sprawdzały mi się i używałem tylko w bieganiu, szczególnie podczas startu w biegach ulicznych. Biegam wysoko na śródstopiu i bardzo zakwaszam mięsień brzuchaty łydki i płaszczkowaty. Dlatego skarpetki pomagały mi podczas tych biegów. Ale nie było tego dużo, dlatego też moja ocena jest bardzo subiektywna i niepoparta ogromnym doświadczeniem. Zachęcam do poczytania forum biegowego, tam znajdziecie też cenne porady.

Pamiętajcie!! - Komfort waszej stopy, jest waszym komfortem!

 

Grzegorz Sudoł
http://www.grzegorzsudol.pl/

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce