Sprawdź, czy możesz się uzależnić od biegania [TEST]

 

Sprawdź, czy możesz się uzależnić od biegania [TEST]


Opublikowane w wt., 23/09/2014 - 13:06

Hiszpańskich naukowców zainteresowała kwestia uzależnienia od ćwiczeń fizycznych, a zwłaszcza związek między objętością treningów, a ewentualnym uzależnieniem.

Do udziału w badaniu zaprosili 95 ultramaratończyków, 57 sportowców drużyn uniwersyteckich i 90 osób rekreacyjnie uprawiających sport. Każdy z nich wypełnił formularz opracowany w 2004 r. przez brytyjskich naukowców, który pomaga zidentyfikować 6 objawów uzależnienia.

Okazało się, że problem uzależnienia dotyczy nieco ponad 3% ćwiczących. Bardziej zagrożeni są mężczyźni, niż kobiety. Bardziej wciągające są gry zespołowe, niż sporty indywidualne. Wśród ultramaratończyków 17% respondentów znalazło się w zagrożonej grupie. Na wystąpienie takiego ryzyka nie miała wpływu objętość ich treningów, ani ich częstotliwość. Uzależnienie jest wynikiem indywidualnej skłonności.

Dzięki brytyjskiemu formularzowi można również sprawdzić własną podatność na uzależnienie od biegania. Wystarczy zaznaczyć, w jakim stopniu zgadzamy się z poniższymi twierdzeniami. Do oceny zgodności służy skala od 1–5, gdzie 1 oznacza zupełnie się nie zgadzam, 3 – nie mam zdania, a 5 – całkowicie się zgadzam:

  1. Bieganie jest najważniejszą rzeczą w moim życiu
  2. Pojawiają się konflikty pomiędzy mną a moimi bliskimi na tle czasu poświęcanego na bieganie
  3. Bieganie jest sposobem na zmianę mojego nastroju
  4. Zwiększyła się ilość czasu, jaką poświęcam na codzienne bieganie
  5. Gdy opuszczę swój trening czuję się poirytowany i jestem w złym nastroju
  6. Gdy próbuję zmniejszyć liczbę moich treningów i tak po jakimś czasie wracam do tego, co było

Przy ocenie odpowiedzi należy zachować rozsądek. Inaczej będzie wyglądać objętość treningów i czas na nie przeznaczony, gdy przygotowujemy się do ważnej imprezy. A inaczej gdy nie mamy ważnych planów biegowych. Z drugiej strony naukowcy zwrócili uwagę, że sportowcy startujący w zawodach uzależniają się częściej niż ci, którzy uprawiają sport rekreacyjnie.

Na same odpowiedzi może mieć wpływ wiele czynników, często z sobą połączonych. Np. przyznanie 5 punktów odpowiedzi nr 4 może oznaczać bliskość startu w ultramaratonie. A często zwiększenie ilości treningów w tym okresie, może mieć wpływ na konflikty z bliskimi. Ocena odpowiedzi na pytanie o uzależnienie nie jest więc jednoznaczna i nie pozwala zdiagnozować tego stanu we własnym zakresie. Wskazuje raczej na zwiększone ryzyko wystąpienia uzależnienia. Nawet, jeśli liczba zebranych punktów wynosi 30, nadal diagnozę musi przeprowadzić specjalista.

Formularz ma charakter uniwersalny. Przy pomocy tych samych pytań można sprawdzić inne uzależnienia np. od słodyczy, alkoholu itd.

IB

źródła: (1), (2)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce