Superskuteczne nowe testy antydopingowe
Opublikowane w pt., 21/03/2014 - 10:30
Będzie więcej dyskwalifikacji za stosowanie niedozwolonych substancji wśród sportowców. Taki wniosek można wysnuć po prezentacji przedstawionej przez teksańskich naukowców na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.
Zespół dr. Daniela Armstronga naświetlił nową metodę wykrywania dopingu, która jest nawet 1000 razy bardziej skuteczna niż te stosowane obecnie. Dotychczas używana spektometria mas (SM) wymagała odpowiedniej wielkości cząsteczek związków chemicznych zawartych w badanych substancjach. Czasami okazywało się bowiem, że te cząsteczki są zbyt małe lub mają nieodpowiedni ładunek jonów. Wtedy stawały się one niewidoczne dla detektora i doping pozostał niewykryty.
Nowa metoda o nazwie PIESI dzięki modyfikacji SM pozwala wyłapywać cząsteczki o mniejszym rozmiarze oraz takie, które się szybciej rozkładają w organizmie. Dzięki niej można wykrywać sterydy, stymulanty, antydepresanty oraz alkohol i narkotyki.
Sportowcy nie mogą liczyć, że odkrycie naukowców będzie długo wdrażane. Zastosowanie PIESI do kontroli antydopingowej nie wymaga zakupu nowego sprzętu. Wystarczy dodać kilka składników do już istniejących procedur. Modyfikacja nie jest kosztowna. Do tego metoda, chociaż nowa, była już stosowana na szeroką skalę w ekologii. Zdaniem Armstronga PIESI daje nadzieję na znacznie szersze zastosowanie, także poza sportem. Z jej pomocą można analizować szkodliwe substancje kumulowane w organizmie np. pestycydy.
Mimo niezwykłej czułości urządzeń i skuteczności analizy ma ona swoje ograniczenia. Wykrywa jedynie doping chemiczny. Szybko rozwijające się techniki dopingowe polegające na przetaczaniu krwi, czy stosowaniu hormonu wzrostu nadal pozostaną trudno wykrywalne.
IB