Bieg o Lampkę Górniczą w Koninie coraz mniej górniczy
Opublikowane w pon., 24/11/2014 - 12:55
Barbórka zbliża się wielkimi krokami. A wraz z nią imprezy biegowe, które uczczą to górnicze święto. O Lampkę Górniczą po raz 23. pobiegną w najbliższą sobotę Koninie.
Do pokonania jest 10-kilometrowa trasa, wiodąca przez park 700-lecia, wokół terenu pierwszej kopalni odkrywkowej w tym mieście, który jest najbardziej charakterystycznym miejscem dla górników w Koninie.
23. Bieg o Lampkę Górniczą w Koninie to jeden z najstarszych biegów górniczych. Początkiem sięga do lat 80-tych. Historię biegu przybliżył nam organizator i prezes Stowarzyszenia Aktywni Konin – Waldemar Szygenda.
– Bieg zaczął być rozgrywany w latach 80-tych. Po zmianach ustrojowych do 2001 roku odbyło się jego 19 edycji. Później bieg został zawieszony. Dopiero w 2010 roku reaktywowaliśmy tę tradycję. Kiedyś impreza w Koninie była jednym z najpopularniejszych wydarzeń kończących sezon biegowy w Polsce. Nadal przyjeżdżają tutaj czołowi polscy zawodnicy, reprezentanci olimpijscy i kadrowicze – wspomina Waldemar Szygenda.
Bieg wystartuje ze stadionu PWSZ w Koninie, znajdującego się na ulicy Księdza Jerzego Popiełuszki. Zawodnicy podążą ulicami Konina, a rywalizację zakończą również na stadionie. Na trasę składają się 3 pętle i nawierzchnia (w 98%) asfaltowa.
Podczas zawodów zapowiada się ciekawie szczególnie rywalizacja górników. 23. Bieg o Lampkę Górniczą w Koninie to nieoficjalne Mistrzostwa Polski Górników Węgla Brunatnego.
Dla wszystkich organizator przewidział pamiątkowe medale. Tegoroczne medale są srebrne. Na zwycięzcę czeka za to oryginalna lampka górnicza i nagroda pieniężna. Lampka górnicza i Św. Barbara to symbole górników, dlatego nie mogło ich zabraknąć - mów Waldemar Szygenda.
23. edycja biegu niestety tylko nazwą związana jest ze środowiskiem górniczym. Jak wyjaśnia organizator - na terenie miasta Konin funkcjonują dziś dwie kopalnie. Do ubiegłorocznej edycji to kopalnia Konin wspierała organizację biegu. W tym roku, po zmianie właściciela, kopalnia wycofała się z wspierania biegu. – Bieg górniczy z górnictwem związany jest już tylko tradycją i nazwą. Jest to również przyczyna braku wizerunku lampki górniczej na tegorocznych medalach. Po rozmowach z władzami kopalni nie udało się nam dojść do porozumienia w sprawie finansowania biegu – kontynuuje Waldemar Szygenda. – Na szczęście mamy duże wsparcie ze strony władz miasta i firmy Kupiec, która chętnie wspiera naszą inicjatywę
Do biegu wystartuje nie więcej niż 300 osób – mówi organizator. – Nigdy nie przewidujemy większej liczby. W naszym biegu nie chodzi o masowość i o to, by przyciągał biegaczy z Ukrainy i Kenii. Mamy symboliczne nagrody finansowe i dużo nagród do rozdania wśród wszystkich uczestników – rowery i książki od Jurka Skarżyńskiego. Zapraszamy każdego amatora, by wspólnie uczcić święto górników – kończy Waldemar Szygenda.
Do biegu można zapisać się jeszcze w dniu zawodów – na biegaczy czekają bogate pakiety startowe ufundowane przez firmę Kupiec, która wyposażyła zestawy w ryże, kasze, wafle ryżowe i inne zdrowe przekąski. Zachęcamy!
23. Bieg o Lampkę Górniczą w Koninie w naszym KALENDARZU IMPREZ.
KR