Jodłowa zaprasza na Bieg „Szlakiem Cyganiewicza"

 

Jodłowa zaprasza na Bieg „Szlakiem Cyganiewicza"


Opublikowane w ndz., 16/08/2020 - 12:19

Kolejna ciekawa impreza zawita do gminy Jodłowa. 19 września wystartuje Bieg „Szlakiem Cyganiewicza" Cross Run Jodłowa – Wisowa 2020.

— Już teraz zapraszam wszystkich do udziału w tym biegu. Jego celem jest popularyzacja i upowszechnianie biegania, jako najprostszej formy aktywności fizycznej w każdym wieku. Bieg odbędzie się w rejonie Wisowej skąd pochodził jeden z najsłynniejszych zapaśników na świecie Zbyszko Cyganiewicz. Będą biegi dla najmłodszych, a starsi będą rywalizować na dystansie 5 i 10 km. Planujemy też marsz nordic walking na 5 km — mówi Mariusz Kłusek, organizator i kierownik biegu.

Warto przy tej okazji wspomnieć kim był Zbyszko Cyganiewicz.

Jan Stanisław „Zbyszko” Cyganiewicz (ur. 1 kwietnia 1881 w Jodłowej - Wisowej zm. 23 września 1967 w Saint Joseph) - polski zapaśnik, wrestler i trener wrestlerów lepiej znany pod swoim pseudonimem ringowym jako Stanisław Zbyszko. Rozsławił region i kraj na całym świecie. Trzykrotny mistrz świata w zapasach: w Paryżu w 1906 r., Nowym Jorku w 1921 r. i 1922 r., zdobywca brylantowego pasa. Był najbogatszym polskim sportowcem okresu międzywojennego, który zarobił jako zawodowy atleta 3 miliony dolarów.

Po raz pierwszy swoją wielką siłę Zbuszko Cyganiewicz pokazał w... cyrku, w Stanisławowie. Podjął wyzwanie Adolfa Spechta, który na arenie łamał podkowy jak zapałki, giął sztaby i rozrywał żelazne łańcuchy. Austriacki atleta oznajmił, że da tysiąc koron temu, kto go pokona. Cyganiewiczowi, który chodził wtedy jeszcze do gimnazjum, zajęło to niespełna dwie minuty. W 1901 roku mocarzem rodem z Wisowej zaopiekował się Władysław Pytlasiński, nazywany ojcem polskich zapasów. Pod jego skrzydłami młody zawodnik nabrał doświadczenia i zaczął zdobywać najcenniejsze nagrody. W 1924 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, które stały się jego drugą ojczyzną. Do Cyganiewicza należy rekord wygranych walk. Na swoim koncie ma ich aż 1093.

Mam to szczęście, że pochodzę z Jodłowej. Już w dzieciństwie słyszałem wiele opowieści i legend o Cyganiewiczu, uczono o nim także w szkole. Jodłowianie nie zapomnieli o swoim mocarzu. W 2014 roku stanął obok szkoły w Wisowej pomnik wielkiego Polaka i sportowca, przedstawia jego sylwetkę oraz dwóch zapaśników w trakcie walki. W 2018 szkoła w Wisowej otrzymała jego imię. Mam okazję kilka razy w roku przejeżdżać właśnie przez Wisową i obok pomnika. Cieszy fakt, że w Jodłowej, w której od dłuższego czasu prężnie działa Jodłowska Grupa Biegowa Wilki Jodłowa będzie organizowany bieg śladami Cyganiewicza i na stałe zawita w kalendarzu imprez biegowych.

Organizatorem biegu są: Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej, Stowarzyszenie Jodłowska Akademia Piłkarska Diament oraz Stowarzyszenie „Wisowianie".

Zapisy i szczegóły: TUTAJ i TUTAJ.

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce