Maratony na świecie: Linz Donau Marathon – maraton czy połówka? Zdecyduj... po drodze
Opublikowane w wt., 02/10/2018 - 09:05
Ponad 20 tysięcy uczestników, start na mierzącym niemal pół kilometra moście nad pięknym, modrym Dunajem… i możliwość wyboru dystansu w trakcie biegu. Brakło sił na maraton? Możesz skończyć w połowie i zostaniesz sklasyfikowany w półmaratonie. Takie nietypowe zasady obowiązują podczas Oberbank Linz Donau Marathon w Austrii.
Linz to miasto owiane niegdyś złą sławą, nazywane miastem Hitlera (tutaj się wychował), teraz rozwinęło się w centrum kultury, sztuki i nauki. W trzecim pod względem wielkości mieście Austrii odbywa się wiele festiwali muzycznych a miłośnicy muzeów nie będą się tutaj nudzić. Warto zwiedzić starówkę pełną zabytkowych budowli, katedr i urokliwych uliczek. Wśród nich, na ogromnym Placu Głównym, co roku finiszują uczestnicy maratonu.
TERMIN
18. Oberbank Linz Donau Marathon odbędzie się 14 kwietnia 2019 o 9:30.
POGODA
Średnia temperatura w połowie kwietnia to około 9 stopni Celsjusza. To jeden z bardziej suchych miesięcy w ciągu roku. Z dużym prawdopodobieństwem można oczekiwać słonecznej, wiosennej pogody.
TRASA
Maraton startuje z Voestbrücke, jednego z trzech mostów na Dunaju. Trasa składa się z dwóch pętli, dzięki czemu organizatorzy pozostawiają zawodnikom furtkę bezpieczeństwa: maratończycy, którzy z jakiegoś powodu nie będą się czuli na siłach, by pokonać królewski dystans, mogą skończyć bieg w połowie i zostaną sklasyfikowani w półmaratonie. Meta na Hauptplatz. Trasa jest wyjątkowo płaska – różnica wysokości między najwyżej i najniżej położonymi punktami to zaledwie 18 m.
Organizatorzy zapewniają dziewięć stacji odżywczych.
Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu to standardowe 6 godzin.
IMPREZY TOWARZYSZĄCE
Półmaraton, ćwierćmaraton oraz sztafeta maratońska. EXPO w piątek i sobotę.
ZAPISY
Zapisy są już dostępne na TEJ stronie. Będą czynne do 15 marca, o ile nie zostanie osiągnięty limit uczestników. Do 18.01.2019 obowiązują najniższe stawki opłat: 54 euro dla maratonu, 35 dla półmaratonu, 25 dla 10,5 km oraz 94 euro dla sztafet. Później ceny wzrosną dwukrotnie, by w ostatnim okresie osiągnąć poziom 67/48/33/118 euro. Zapisy w biurze zawodów będą możliwe tylko, jeśli limit uczestników nie zostanie wyczerpany.
Do każdej opłaty należy doliczyć koszt wypożyczenia chipa do pomiaru czasu, czyli 6 euro. Można też skorzystać z własnego, jeśli go posiadamy lub kupić sobie taki (31 euro).
WYMAGANE DOKUMENTY
Dowód osobisty lub paszport.
WYJAZD
Jeśli nie planujemy podróży samochodem, możemy zdecydować się na samolot, pociąg lub autokar. W każdym przypadku czeka nas przesiadka w Wiedniu, skąd najlepiej do Linz dotrzeć pociągiem. Koszt podróży jest zależny od środka transportu. Warto poszukać tanich lotów do stolicy Austrii lub okazyjnych biletów na pociągi i autobusy.
KOSZTY POBYTU
Noclegi w Linz nie należą do tanich. Za pokój jednoosobowy zapłacimy około 130 zł, za dwuosobowy co najmniej dwa razy tyle. Ceny w sklepach są wyraźnie wyższe od polskich. Posiłek w restauracji to koszt od 10 do nawet 30 euro.
INNE BIEGI
Znane maratony odbywają się we wszystkich większych miastach Austrii: w Wiedniu, Grazu, Salzburgu.
Strona imprezy: www.linzmarathon.at/en
KM