Marek Podraza: XXII Bieg Sapiehów w Kodniu okiem ambasadora
Opublikowane w śr., 10/08/2022 - 22:06
W sobotę szóstego sierpnia bieg XXII Bieg Sapiehów na piętnastokilometrowym dystansie Kodeń – Kopytów – Kodeń tradycyjnie wystartował sprzed bazyliki kodeńskiej w Kodniu. Biegacze pokonywali trasą atestowaną przez PZLA. Imprezie towarzyszył III Marsz nad Bugiem i Małe Biegi Sapiehów: Bieg Przedszkolaków oraz Bieg uczniów szkoły podstawowej.
- Do tego wyjątkowego miejsca przybyli w pierwszą sobotę sierpnia, biegacze, miłośnicy nordic walking, kibice, turyści i pielgrzymi. To tutaj znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – relacjonuje Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów i uczestnik imprezy.
Patronat nad imprezą sprawował Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, a organizatorem biegu było Towarzystwo Przyjaciół Kodnia.
- Tuż przed imprezą w bazylice św. Anny w Kodniu została odprawiona msza w intencji biegaczy. Chętni mogli również zapoznać się z historią sanktuarium i dziejami kultu Matki Bożej Kodeńskiej. Następnie spod bazyliki wyruszyli do biegu na dystansie 15 km i marszu nordic walking na dystansie pięciu kilometrów. W Małym Biegu Sapiehów pobiegli uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki – komentuje Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów i uczestnik imprezy.
Na dystansie 15 kilometrów zwyciężył John Kinsella – Limmerick Running/Parczew, z czasem 00:49:13, a wśród pań wygrała znana i utytułowana biegaczka, która była zdecydowaną faworytką biegu w Kodniu. Izabela Paszkiewicz – KB Szuracz z Terespola z czasem 00:57:17. W marszu nordic walking na pięć kilometrów zwyciężył Paweł Kowalik z Komarówki Podlaskiej, czas 00:31:40, a wśród pań Teresa Hryciuk z TKKF Krzna Biała Podlaska/Biała Podlaska, czas 00:33:50
- Na zwycięzców czekały pamiątkowe medale, puchary i nagrody oraz pyszny obiad w miejscowej szkole. Nie zabrakło też gier i zabaw dla najmłodszych. Na imprezę przybyły bowiem całe rodziny – dodaje nasz ambasador.
Bieg Sapiehów na stałe wpisał się w historię Kodnia, a także w jego współczesność, obok Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, przyczynia się do popularyzacji Kodnia i okolic w kraju i za granicą.
- Bieg rozgrywany jest w środku lata, zawsze w pierwszą sobotę sierpnia, prawie w samo południe, przez samych uczestników zawodów nazwany został „piekielną kodeńską piętnastką”. Ideą tego wydarzenia jest popularyzacja historii nadbużańskiej miejscowości.
Uczestnicy marszu mogli podziwiać piękny krajobraz na samym Bugiem, gdzie przebiega granica Polski z Białorusią. Inicjatorem biegu jest Jan Kulbaczyński – dodaje nasz ambasador. (Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów)