Widowiskowe Mistrzostwa Polski w przełajach 29 listopada w Krakowie. Będą też biegi dla amatorów
Opublikowane w śr., 19/11/2014 - 16:16
Pod koniec listopada w Parku Jordana odbędą się 86. Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. Impreza prestiżowa także z tego powodu, że da kwalifikację na grudniowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się w bułgarskim Samokow.
Dopiero po raz trzeci w historii czempionatu, zmagania zostaną rozegrane w stolicy Małopolski. Ostatnio gospodarzem imprezy Kraków był w 2001, a edycje z 1931 i 1934 roku to już zamierzchła historia. – W tym roku świętujemy 95-lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki a wiemy, że powstał on w Krakowie. W jubileuszowym roku Kraków po prostu powinien być gospodarzem jednej imprezy rangi mistrzowskiej. I tak też się stanie – Grzegorz Sobczyk z Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Impreza rozegrana zostanie na terenie Parku Jordana. – W pierwszym zamyśle chcieliśmy biegać na Błoniach. Jednak z racji pewnych obostrzeń związanych z rozległością i otwartością terenu i tego, że jest to zabytkowe miejsce, zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Park Jordana też jest pięknym miejscem, a sama postać patrona - Henryka Jordana, który krzewił kulturę fizyczną w naszym kraju, pięknie nawiązuje do imprezy – wskazuje organizator.
Wśród największych atutów imprezy, Grzgorz Sobczyk wskazuje lokalizację w centrum miasta.
– W Bydgoszczy odbyły mistrzostwa świata, ale nie jestem zauroczony tamtejszą infrastrukturą. By zostać tam kibicem, trzeba było mieć dużo chęci by dotrzeć na miejsce zawodów, położone kilkanaście kilometrów za Bydgoszczą. Być zagorzałym fanem dyscypliny. Nasze zawody odbywać się będą w odległości 1200 metrów od Rynku i nie trzeba będzie zrobić wiele, by oglądać zawody w randze mistrzostw kraju. W tym ujęciu, warto dążyć do centralizacji. Ktoś pomyśli, że ma akurat godzinę wolną, to przyjdzie popatrzeć co tam się dzieje – i o to nam chodzi. Do tej pory często były to zawody dla samych biegaczy, trenerów, rodzin i kilku kibiców. My to zmieniamy – stwierdza organizator.
W ramach Mistrzostw Polski oraz rozgrywanych tego samego dnia Młodzieżowych Mistrzostw Polski, toczyć się będzie rywalizacja na dystansach od 4 do 10 km (najdłuższy dystans przewidziano dla seniorów). Na starcie nie zabraknie znanych zawodników. O zwycięstwo walczyć będą Tomasz Szymkowiak, Radosław Kłeczek, Emil Dobrowolski, Dominika Nowakowska i Katarzyna Kowalska.
– Tomek miał dużo słabszy sezon, ale może zawsze sprawić niespodziankę. Chciałbym też zwrócić uwagę na Marcina Błazińskiego, który miał być dobrym maratończykiem (rekord życiowy 2:14:45 - przyp. red) ale przełaje też mu zawsze leżały. Czekamy jeszcze na biegacza z najmłodszego pokolenia, czyli Szymona Kulkę - pierwszego w historii indywidualnego polskiego Mistrza Europy w biegach przełajowych z 2012 roku. Jeśli on wystartuje, to można go typować do złotego medalu i to w biegu seniorów – wskazuje organizator.
W ujęciu ilościowym tak dobrze już być jednak nie musi. – Frekwencja prawdopodobnie nie będzie wyższa niż rok temu. Jest to związane z kalendarzem imprez. Kiedyś mistrzowskie przełaje były organizowane w marcu, teraz są w listopadzie, kiedy część zawodników przygotowuje się już do startów w hali, przed Mistrzostwami Europy w Pradze. Prawdopodobnie więc zabraknie mistrzyni z ubiegłego roku Angeliki Cichockiej oraz Krzysztofa Żebrowskiego (zwycięzca biegu na 4 km z ubiegłego roku – przyp. red) – wskazuje Grzegorz Sobczyk. Ale jest dobrej myśli.
W Krakowie walka toczyć się będzie nie tylko o tytuł mistrza kraju, ale i o kwalifikacje do reprezentacji na Mistrzostwa Europy oraz marcowe Mistrzostw Świata, które odbędą się w Chinach. Do Bułgarii pojadą zwycięzcy biegów seniorów oraz medaliści rywalizacji na dystansie 6 i 8 km wśród juniorów i młodzieżowców. Jeśli oczywiście będą chcieli, bo przełaje w hierarchii polskich biegów systematycznie tracą na znaczeniu. Wobec dominacji naturalizowanych Afrykańczyków, podobnie rzecz ma się w całej Europie.
Żeby więc promować biegi przełajowe wśród amatorów, tego samego dnia co zawodnicy posiadający licencje PZLA, w Krakowie odbędzie się finał Krakowskiego Festiwalu Biegów Przełajowych. Amatorskie biegi odbywać będą się na Błoniach na dystansie od 1 do 10 km, w zależności od rocznika.
– Jest to próba reaktywacji biegów przełajowych wśród dzieci i młodzieży. Tu 7 i 9-latkowie stają na starcie i to jest już coś. Mamy oczywiscie świadomość, że termin nie jest korzystny, ale chcemy przełamać stereotyp, że jak jest zimno to nie można biegać. Tu też nie jest najważniejszy wynik, tylko uczestnictwo. Udało nam się trochę rozruszać dzieci w Krakowie dzieci dzięki biegom przełajowym, startują tu od wiosny przez lato aż do jesieni, i chcemy kontynuować tę akcję. Chcemy też wciągać rodziców i nauczycieli w to wydarzenie. Wszystko zakończy się biegiem otwartym i losowaniem nagród, ale nie wśród najlepszych, tylko wśród wszystkich uczestników imprezy zapowiada Grzegorz Sobczyk.
86. Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych odbędą odbędą się 29 listopada. Uroczyste otwarcie mistrzostw o godzinie 10:40. Zapraszamy w imieniu organizatorów!
Program minutowy Mistrzostw Polski
Krakowski Festiwal Biegów Przełajowych:
RZ
Polecamy również:
Cofnij