XII Tatarską Piątkę wygrał Łukasz Staniak

 

XII Tatarską Piątkę wygrał Łukasz Staniak


Opublikowane w czw., 13/07/2023 - 13:20

XII Tatarską Piątkę wygrał Łukasz Staniak

Już po raz dwunasty w Studziance, niewielkiej wsi w powiecie bialskim na południowym Podlasiu odbył się bieg o nazwie Tatarska Piątka, który przy okazji sportowej rywalizacji promuje także kulturę i historię tego ciekawego regionu. Impreza została zorganizowana w ramach dwudniowego jubileuszowego XV Spotkania z Kulturą Tatarską i Regionalną i odbyła się w niedzielę drugiego lipca.

Pomysłodawcą imprezy jest Łukasz Węda, wielki miłośnik biegania, regionalista i prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka. Oprócz tego stowarzyszenia organizatorami imprezy byli także Gmina Łomazy, OSP Studzianka oraz Rada Sołecka w Studziance.

XII Tatarską Piątkę wygrał Łukasz Staniak

- Jak dobrze pamiętam to chyba już po raz ósmy albo dziewiąty miałem okazję pobiec w Tatarskiej Piątce w Studziance zamieszkującej niegdyś przez Tatarów. Z wyraźnych śladów po Tatarach w Studziance śladów pozostało niewiele. Najbardziej znanym jest muzułmański cmentarz – mizar. Odwiedzam go za każdym razem.

Szczególną uwagę zwracają kamienie z polskimi nazwiskami. Cmentarzem opiekują się mieszkańcy Studzianki, jest on zadbany i utrzymany w bardzo dobrym stanie. Przed wejściem znajdują się tablice informacyjne o tym wyjątkowym miejscu – mówi Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegowego i uczestnik biegu.

Na bieg główny składały się dwie pętle po polnej drodze o łącznej długości 5,28 km. Przed biegiem głównym odbyły się biegi dla dzieci. W biegu głównym wygrał Łukasz Staniak Klub Aktywnych Parkrun Skórzec z czasem 00:17:55, drugi był Tomasz Skraburski z KS Styrzyniec / KB Biała Biega z czasem 18:41 00:18:41, a trzeci Rafał Klimek reprezentujący MKS Żak Biała Podlaska z czasem 00:18:57

XII Tatarską Piątkę wygrał Łukasz Staniak

- Trochę doskwierał nam wiatr i było trochę ciepło, ale organizatorzy zadbali o punkty z wodą. Na mecie na wszystkich czekały okolicznościowe medale, był też ciepły posiłek i wiele innych imprez związanych z XII Spotkaniem z Kulturą Tatarską i Regionalną.

Chętni mogli zrobić sobie również pamiątkowe zdjęcie z Tatarem, a niektórzy w tym również zwycięzcy wrócili do domów z sękaczami, tradycyjnym wypiekiem gospodyń ze Studzianki – dodaje Marek Podraza.

W biegu wystartował również sam jego organizator, Łukasz Węda.

- Zawsze ciężko biega się u siebie. Tak też było i dzisiaj bez polotu i szybkości, ale uparcie do końca. XII Tatarska Piątka (5,26 km) zaliczona 22:41 to marny wynik w ramach Spotkania z Kulturą Tatarską i Regionalną. Było kameralnie, ale na spokojnie.

XII Tatarską Piątkę wygrał Łukasz Staniak

Dziękuję, że byliście z nami. Słowa wdzięczności kieruję do wolontariuszy strażaków z OSP Studzianka oraz darczyńców za wsparcie. Nasza impreza została dofinansowana przez Gminę Łomazy – podkreśla Łukasz Węda, organizator biegu. Wyniki biegu. (Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce