Biegaczu, przebadaj się dokładnie po sezonie
Opublikowane w pt., 08/11/2013 - 16:09
Okres zimowy to nie tylko zmniejszenie obciążeń treningowych, ale również dobry czas, żeby zadbać o zdrowie. Po sezonie zawsze należy się dokładnie przebadać.
– Należy wykonać kompletne badania - echo, rezonans, pełną morfologię określającą poziom hematokrytów, czerwonych ciałek, hemoglobinę, próbę wątroby i tak dalej, bo może się okazać, że nie są całkiem zdrowi – tłumaczy ceniony fizjolog sportowy dr Ryszard Szul.
– Należy podkreślić, że takie badania jednak warto wykonywać nie tylko po sezonie, ale w zasadzie co dwa miesiące. Po sezonie można sprawdzić, do jakich spustoszeń doprowadziły treningi. Wtedy można ustalić, czy nie jest niezbędne jakieś leczenie, poprawienie parametrów biochemicznych krwi – podkreśla były fizjolog między innymi piłkarzy Legii Warszawa i Wisły Kraków.
Krew jest kluczowa dla stanu zdrowia, ale jego badania często dają wyniki niezgodne ze stanem faktycznym. Nie musi to od razu oznaczać kłopotów ze zdrowiem. Najczęstsza przyczyna to nieprawidłowe przygotowanie do badania.
Jak należy przygotować się do badań?
Ryszard Szul radzi, by na pobranie krwi należy pójść rano, nie jedząc wcześniej przez 12 godzin i nie pijąc alkoholu co najmniej 24 godziny przed badaniem. Bardzo ważne jest to, by trzy dni wcześniej przeprowadzić ostatni ciężki trening, a potem się nie forsować, zaś przed samym pobraniem krwi, przed wejściem do gabinetu posiedzieć spokojnie i się zrelaksować. To da gwarancję, że morfotyczne elementy krwi zostaną ocenione jak należy i diagnoza lekarza będzie trafna.
Przerwa między startami to idealny okres, żeby doprowadzić cały organizm do normy i przygotować go do kolejnej porcji treningów na wiosnę. Warto zatem również przeprowadzić badania stanu mięśni czy prześwietlić kości, bo podczas przetrenowania może dojść do mikrozłamań, które mogą spowodować cięższą kontuzję. Weźcie to pod uwagę.
ŁZ