Od cukru naprawdę psują się zęby. Umiar wskazany

 

Od cukru naprawdę psują się zęby. Umiar wskazany


Opublikowane w śr., 17/09/2014 - 09:48

Biegacze nie stronią od cukru. Batoniki, czekolada, ciastka to często wyposażenie ultramaratończyka na trasie. Punkty odżywcze też uginają się od kostek cukru, słodzonych napojów i drożdżówek. Tymczasem dwa niezależne zespoły badaczy brytyjskich dowodzą, że nadmiar cukru w diecie powoduje szereg dolegliwości.

University College London w swoich poszukiwaniach skupił się na problemach stomatologicznych. Ten zespół naukowców stwierdził, że wyłączną przyczyną próchnicy zarówno u dzieci, jak i u dorosłych jest zawartość cukru w diecie. Cukier zdefiniowali oni nie tylko jako białe kryształki, ale również jako wszelkiego typu słodziki i substancje dodawane przez producentów żywności, także te, które występują naturalnie np. koncentratach soków i miodzie.

W USA próchnica stanowi problem zdrowotny nawet 92% społeczeństwa. Dane polskiego Ministerstwa Zdrowia też nie są optymistyczne. Ponad 91% piętnastolatków cierpi na zaawansowaną próchnicę.

Zdaniem Brytyjczyków ograniczenie cukru mogłoby znacząco poprawić stan uzębienia

– Przeanalizowaliśmy dane Japończyków, którzy bezpośrednio po II Wojnie Światowej nie mieli dostępu do cukru. W tym czasie występowanie próchnicy zostało zredukowane. Gdy tylko import cukru został wznowiony natychmiast wzrosły statystyki chorób zębów – mówią autorzy badania. Podają też przykład Nigerii, gdzie tylko 2% populacji ma problem z próchnicą. Spożycie cukru nie przekracza tam 2g dziennie.

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do ograniczenia słodkości i żywności przetworzonej, w której niemal zawsze występuje cukier, to może pomocne okażą się badania z zeszłego roku, które udowodniły, że nawet niewielka redukcja tej substancji w diecie przynosi wymierne korzyści. Pozwala np. zachować wagę na stałym poziomie lub łatwiej schudnąć. Pomaga też kontrolować poziom insuliny w organizmie.

Końcowa rekomendacja raportu z badań zaleca, by cukier stanowił nie więcej niż 3% łącznej sumy energii przyjmowanej w pokarmach, a najlepiej żeby cukru dodawanego do jedzenia nie było w diecie w ogóle.

IB

Źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce