Szakale lubią bieganie, bieganie lubi szakali… Wycieczka biegowa „Łódź Bajkowa”
Opublikowane w śr., 22/07/2015 - 10:26
Szakale lubią bieganie, bieganie lubi szakali… Tak, czy jakoś podobnie śpiewał Miś Uszatek w latach stanu wojennego. W sobotnie popołudnie kilkunastoosobowa grupa biegaczy postanowiła odwiedzić Misia Uszatka oraz inne postacie „Łodzi Bajkowej”.
Szymon Drab, Ambasador Festiwalu Biegowego w Krynicy
W Łodzi powstało ponad 1400 znanych filmów animowanych, które wyemitowano w Telewizji Polskiej i nie tylko, bo także w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Aby uhonorować bajkowe postacie i ich twórców, w Łodzi powstał szlak turystyczny „Łódź Bajkowa”.
Biegowa wycieczka zorganizowana przez klub Szakale Bałut Łódź oraz Accenture Łódź Delivery Center pozwoliła poznać ten szlak, prowadzący śladami małych pomników. Docelowo ma się tu znaleźć 17 rzeźb z brązu, ulokowanych w miejscach najchętniej odwiedzanych przez turystów i związanych z edukacją, rozrywką, kulturą, kinematografią itp.
Obecnie na 15-kilometrowej trasie „Bajkowej Łodzi” można napotkać 8 małych pomników toteż wraz z powiększeniem grona pomników planujemy odpowiednio wydłużyć trasę wycieczki. Wyruszyliśmy punktualnie o godz. 10.00. Niektórzy, w tym piszący niniejszą relację, mieli już w nogach pokonane 5 km w ramach biegów parkrun Łódź. Słońce – pomimo porannego deszczu – mocno dawało się we znaki, co oznaczało, że wycieczka choć atrakcyjna turystycznie, nie będzie należała do łatwych.
Ruszając z Parku im. J. Poniatowskiego przez drugi łódzki park im. J. Piłsudskiego dotarliśmy do pierwszych bohaterów „Bajkowej Łodzi”. Przed łódzkim ogrodem zoologicznym przywitały nas rzeźby Maurycego i Hawranka – głównych bohaterów filmów wyprodukowanych przez studio Se-ma-for. Uroczyste odsłonięcie rzeźby odbyło się 18 maja 2013
Krótka sesja fotograficzna i ruszyliśmy pokonać kilkuset metrowy odcinek do drugiego bohatera wycieczki – pingwina Pik-Poka unoszącego się na grzbiecie fali. Pomnik ulokowany jest przed wejściem do Aquaparku Fala. Rzeźbę odsłonięto 23 września 2010 r., w dniu, w którym miała miejsce inauguracja pierwszej edycji Se-ma-for Film Festival.
Miś Uszatek –nieodzowny cel sesji fotograficznych mieści się na ul. Piotrkowskiej 87. Rzeźba Misia przedstawia go jako turystę: ma on na sobie plecak, a w lewej łapce trzyma plan miasta. Odsłonięcie rzeźby, które miało miejsce podczas Święta Misia 24 października 2009 r. odbyło się pod hasłem „Łódź MISię podoba”.
Krótka sesja na „Pietrynie” i swoje biegowe buty skierowaliśmy pod Łódzki Dom Kultury, gdzie znajduje się rzeźba Piotrusia z zaczarowanym ołówkiem i jego psa. Pomnik odsłonięto 25 września 2011 r. w ramach drugiej edycji Se-ma-for Film Festival.
Słońce i trzydziestostopniowa temperatura mocno dawały się we znaki, więc postanowiliśmy zrobić krótką przerwę w klimatyzowanym sklepie przy lodówkach z zimnymi napojami. Nabraliśmy sił i chęci na dalsze bieganie!
Udaliśmy się do Parku im. Henryka Sienkiewicza. Tam, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 173 i placu zabaw – co stanowi nawiązanie do faktu, że nasz bohater przeżywał swoje największe przygody na szkolnej ławce – stoi Plastuś. W prawej dłoni trzyma on szkolny dzwonek, którym w serialu budził każdego ranka swoich przyjaciół z piórnika. Dzwonek ma prawdziwe, ruchomo zawieszone serce. Lewą rękę Plastuś opiera na swoim pamiętniku.
Kontynuując bieg ul. Kilińskiego skierowaliśmy w kierunku Palmiarni. Tam powitał nas „nowy” Wróbelek Ćwirek, główny bohater filmu „Przygód kilka Wróbla Ćwirka”. Nie przypadkowo napisałem „nowy” ponieważ w ubiegłym roku rzeźba została zniszczona (wycięta) przez wandali i obecnie możemy przyglądać się jej nowej, wiernie odwzorowanej kopii. Rzeźba Wróbelka przedstawia go usadowionego na gniazdku, zbudowanym w rozwidleniu niewysokiego drzewka - samosiejki.
Nieopodal Wróbelka, przed wejściem do Muzeum Kinematografii napotkaliśmy rzeźbę Bonifacego i Filemona. Czarny kot Bonifacy stoi obok kłębka wełny, natomiast biało-szary kot Filemon spogląda w dół z pobliskiego murku. Rzeźbę odsłonięto w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2011 r.
Przedzierając się łódzkimi ulicami:. Targową, Kilińskiego i Milionową udaliśmy się do ostatniego punktu naszej wycieczki biegowej. W Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej, 25 listopada 2012 r. w Światowym Dniu Pluszowego Misia odsłonięto rzeźbę Trzy Misie. Trasa biegowej „Łodzi Bajkowej” obejmuje również zwiedzanie Skansenu Architektury Drewnianej oraz Białą Fabrykę Geyera, jednak tym razem postanowiliśmy zrezygnować z tego punktu programu z racji rosnącej temperatury i nasilającego się zmęczenia. A energia była nam potrzebna, gdyż znaczna część wycieczkowiczów następnego dnia pod przewodnictwem Kamila planowała biegać „Na Żaby i Baby”
Na Żaby i Baby - Szakale, dzieci kukurydzy i zdrowie [WIDEO]
Wracając już na miejsce startu czyli parku im. Poniatowskiego mieliśmy przyjemność mijać najpiękniejszy z łódzkich rektoratów – rektorat Politechniki Łódzkiej, mieszczący się w pięknym budynku willi Reinholda Richtera Gorąco zachęcam do bajkowej turystyki w Łodzi, wkrótce kolejne wycieczki z Szakalami Bałut. Zapraszam!
Szymon Drab, Ambasador Festiwalu Biegów