Klasa światowa! Polskie ultra i biegi górskie w 2018 r.
Opublikowane w śr., 02/01/2019 - 09:23
Polskie sukcesy w biegach ultra nie dają się zamknąć formułą TOP10. Nawet TOP 50 nie wyczerpałoby wszystkiego, czego w 2018 r. dokonali biało-czerwoni ultrabiegacze w kraju i na świecie. Byli obecni na trasach biegów całego świata, stawali na podium, wygrywali, poprawiali rekordy a czasem jako nieliczni Polacy w historii docierali do mety najtrudniejszych ultramaratonów i wysoko zawieszali poprzeczkę rywalom.
Polacy pisali również nowe rozdziały w historii świata, docierając tam, gdzie nikt przed nimi nie dotarł. Przez ostatni rok zmienił się również świat biegów na długim dystansie. Według naszego, całkowicie subiektywnego wyboru, tak wyglądały najważniejsze wydarzenia w świecie polskiego ultrabiegania.
Ultranagrody
Ultra-Gobi i Run Rubbit Run zaoferowały swoim uczestnikom nagrody w granicach 10 000 dolarów. Poważne nagrody finansowe pojawiły się w regulaminach kilku biegów chińskich, a ostatecznym dowodem na pojawienie się pieniędzy w świecie ultra była niespodziewana decyzja organizatorów UTMB o wynagradzaniu zwycięzców. W Polce pionierem zmian był TAURON Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju. Zwycięzcy Biegu 7 Dolin 100 km wzbogacili się o 25 000 zł nagrody... podstawowej. Gdyby udało im się poprawić rekordy tras, mogliby wyjechać z Krynicy z dodatkową premią 15 000 zł. W sumie, do zgarnięcia było ponad 10 000 dolarów - to najwyższe nagrody w polskim ultra i ścisła czołówka biegów światowych!
Patrycja Bereznowska dominowała na świecie
Rok zaczął się mocnym uderzeniem. Podczas 13. Festiwalu Ultramaratonu w Atenach. Patrycja Bereznowska zadebiutowała tam w biegu 48-godzinnym, a bieg zakończyła... rekordem trasy, rekordem Polski i rekordem świata! Patrycja pokonała w sumie 401 kilometrów.
Z rekordu w Atenach cieszyła się również Alex Motylska, która pokonując 264 km ustanowiła nowy, najlepszy wynik w kategorii U23.
Magda Łączak pozamiatała Transgrancanarię i nie tylko
Czterokrotna zwyciężczyni Biegu 7 Dolin jako pierwszy zawodnik z Polski wygrała bieg z cyklu Ultra-Trail World Tour, przekraczając linię mety Transgrancanarii z czasem 15:18:37. Z kolei w lipcu 2018 Magda Łączak nie miała sobie równych w hiszpańskiej Granadzie i z czasem 14:36:28 ustanowiła nowy rekord trasy Ultra Sierra Nevada.
Marcin Świerc zwycięzcą TDS
Pierwsze polskie zwycięstwo w biegu festiwalu UTMB i drugi triumf po Magdzie Łączak, zawodnika w biało-czerwonych barwach w cyklu Ultra-Trail World Tour. Linię mety w Chamonix pokonał z czasem 13:24:00. - Starałem się dać z siebie 200 procent. Ale nie myślałem o zwycięstwie. Chciałem się pokazać z jak najlepszej strony i powalczyć z mocarzami, których miałem za rywali – mówił nam po biegu szczęśliwy ultramaratończyk.
Świerc udowodnił przy okazji, że górale muszą być też szybcy na płaskim – jego świetny występ wiosną w PZU Półmaratonie Warszawskim (41. miejsce i czas 1:11:51) nie był przypadkowy.
Przyszłość to... teraźniejszość!
Bartłomiej Przedwojewski wygrał Otter African Trail Run w RPA, finałowe zawody Golden Trail Series z udziałem 10 najlepszych zawodników prestiżowego cyklu! Co więcej, Zawodnik Salomon Suunto Teamu przybiegł na metę tego maratonu (42,195 km i 2600 m przewyższenia) w czasie 3h40', o blisko 15 minut poprawiając rekord trasy (!) należący od 2 lat do Szwajcara Marca Lauensteina! Wcześniej zajmował trzecie miejsce w Zegamie i szóste w MŚ Skyrace w Szkocji. Angaż do zawodowego teamu Salomona był naturalną konsekwencją wybitnej formy Bartłomieja w 2018 r.
Dominika Stelmach sprowadziła deszcz i zajęła miejsce na podium
W Kapsztadzie zanim rozpoczął się The Two Oceans Marathon, wybuchła radość z powodu opadów deszczu. Nie było go tam prawie rok, a widmo braku wody pitnej przybliżało się nieubłaganie. Deszcz poprawił nastroje biegaczy, a polscy kibice cieszyli się sukcesem Dominiki Stelmach, która 56-kilometrowy bieg ukończyła na drugim miejscu z czasem 3:41:56.
W czerwcu kolejny raz Dominika udowodniła swoją formę i wszechstronność zostając wicemistrzynią świata w długodystansowym biegu górskim w Karpaczu.
Krystian Ogły dopełnił kolekcję
To był z pewnością jego rok. Został 12. zawodnikiem Maratonu Piasków, a do listy sukcesów może zaliczyć ukończenie całej podstawowej dwunastki biegów UTWT, ogłoszonej podczas pierwszej edycji cyklu. Krystian Ogły jest na razie jedynym Polakiem z takim dorobkiem.
Paweł Żuk – rok konia
Najpierw zrobił nietypowy trening - 20 biegów w 10 dni, w tym 10 porannych maratonów i 10 wieczornych "dyszek" - a potem w Nowym Jorku biegał przez 10 dni, przywożąc do Polski rekord kraju w biegu 6- dobowym (753.172) i 10-dobowym (1062,66 km), a do tego najszybciej w kraju pokonał 1000 km - 8 dni 21 godzin i 14 sekund. Na koniec roku był bliski rekordu kraju w biegu 12-godzinnym na bieżni mechanicznej – 3,5 km, które zabrakło do rekordu, tylko wyostrzyły apetyt Pawła na kolejne tego typu próby.
Po rekord Polski boso i z flagą
Na początku maja 2018 r. w Gdańsku Paweł Mej przebiegł boso w ciągu doby 93 km. A że biegł z flagę Polski, włączając się w obchody 100-lecia niepodległości naszego kraju, ustanowił oryginalny Rekord Polski. Rekord był tylko częścią charytatywnej akcji nietypowego biegacza, który rzadko stawia przed sobą cele sportowe, bo zazwyczaj biega dla przyjemności.
Bosy rekord kraju Pawła nie przetrwał długo - we wrześniu "najdłuższy dystans przebiegnięty boso w 24 godziny" pokonał Ambasador Festiwalu Biegów Karol BOSY WIRUS Trojan - 112,9056 km.
Dookoła Balatonu poniżej doby
Andrzej Wereszczak ok.221-kilometrową trasę, poprowadzoną głównie asfaltową drogą dookoła Balatonu, przebiegł w czasie 23:08:09. Był jedynym zawodnikiem w stawce, który ten długi bieg pokonał w czasie poniżej doby. Zrobił to podczas swojego trzeciego startu w tej imprezie. Uczestnik Biegu 7 Dolin z 2014 r. został pierwszym Polakiem, który wygrał Ultrabalaton. W tej samej edycji na trzecim miejscu bieg zakończył inny Polak - Paweł Kudłak.
Krzysztof Dołęgowski pierwszy na mecie pętli
Pętlę Charlie Ramsey przebiegł w czasie 20h32’. To dziesiąty czas w długiej historii wyzwania. Krzysztof Dołęgowski został pierwszym Polakiem , któremu udało się przebiec przez 24 szkockie szczyty zlokalizowane na obszarze 93 km.
Rafał Bielawa podbił GSS
44-letni wrocławianin Rafał Bielawa przebiegł czerwony szlak z Prudnika do Świeradowa-Zdroju (Główny Szlak Sudecki) w 82 godziny i 46 minut. Pokonał 444 kilometry i 14 tysięcy metrów przewyższenia. Rok temu pobił rekord Głównego Szlaku Beskidzkiego (510 km i 23000 m+) ze wsparciem w czasie 108:55, a w 2015 r. uczynił to razem z Kamilem Klichem, bez wsparcia w czasie 150:51.
Polski dublet w Kladnie
Tomasz Waszkiewicz obronił tytuł i 48h bieg ukończył z 347,131 km na koncie. Nad drugim zawodnikiem, Węgrem Matyasem Szarvasem miał 32 km przewagi. Wśród pań, na płaskiej trasie poprowadzonej pętlą z początkiem na stadionie lekkoatletycznym, triumfowała Joanna Biała, która uzyskała wynik 284,199 km.
Polacy na mecie Badwater
Na 217-kilometrowej trasie Grzegorz Gucwa jako piąty Polak w historii (!) dotarł do mety Badwater w limicie czasu. Jej linię przekroczył po 44 godzinach, 58 minutach i 20 sekundach. Zajął 61. miejsce. Na mecie zameldował się również Artur Kujawiński.
Rekordzistka berlińskich 100 mil
Monika Biegasiewicz na stadion Friedrich-Ludwig-Jahn w Berlinie wbiegła jako pierwsza z czasem 15:29:48 i została rekordzistką 100 Meilen Berlin, 161-kilometrowego biegu upamiętniającego ofiary Muru Berlińskiego. Monika jest pierwszą Polką na najwyższym stopniu podium tej imprezy.
Superdebiut Hercoga
Moab 240 Endurance Run, 383-kilometrowy bieg o 10-kilometrowym przewyższeniu stał się areną triumfu Piotra Hercoga, który na takim dystansie debiutował. Droga do mety zabrała mu 60 godzin i 32 minuty.
Spartathlon był dla niego za krótki
Łukasz Sagan wygrał czwartą edycję Authentic Phidippides Run w Grecji. Na metę 490-kilometrowego biegu przybiegł z czasem 75:36:57, tracąc około godziny do rekordu trasy. Drugie miejsce w tej imprezie zajął Andrzej Wereszczak z wynikiem 80:17:41.
Rekord na 100-lecie niepodległej Polski
W Warszawie Małgorzata Pazda-Pozorska, wygrała Mistrzostwa Polski w biegu na 100 km i uzyskała najlepszy wynik w kraju – 8:05:38.
- Na ostatnim okrążeniu myślałam już tylko o tym, żeby dać z siebie wszystko. Oddychałam mocno. Wiele razy słyszałam, że może być rekord i presja tylko rosła. Jednak rekord nie był dla mnie dzisiaj najważniejszą kwestią. Dzisiaj jest dla mnie szczególne święto - pięciolecie mojego biegania. Przez te 5 lat zrobiłam ogromny progres - mówiła na man mecie rekordzistka.
Dyskwalifikacja za śmiecenie
W październiku podczas ŁUT70 Edyta Lewandowska obroniła tytuł Mistrzyni Polski w Ultradystansowym Biegu Górskim. Po trzech dniach straciła tytuł za śmiecenie na trasie. To pierwsza i wszystko na to wskazuje przełomowa decyzja organizatora biegu ultra w Polsce.
Polak w pustynnym klubie
Marek Rybiec czwartym Polakiem w 4 Deserts Grand Slam Club. Zaczął od Sahary na początku roku. Kolejne, podzielone na etapy, 250 km pobiegł na Gobi. W październiku była Atakama. W listopadzie stanął na starcie „The Last Desert”, by za 60 równoleżnikiem dokończyć swoje dzieło. Metę ostatniego biegu przekroczył na 17. miejscu.
Polka na pustynnym podium
Anna Piasecka-Wszoła zatriumfowała na najkrótszym 50-kilometrowym biegu Meraas Al Marmoom Ultramarathon w Emiratach Arabskich. Zrobiła to z czasem 6:55:55.
Król biegunów
Piotr Suchenia jest absolutnym biegowym królem Biegunów Ziemi. 38-letni Polak wygrał dziś Antarctic Ice Marathon na Biegunie Południowym! Ponad półtora roku temu, wiosną 2017, biegacz z Pomorza triumfował w Maratonie Bieguna Północnego, ma w dorobku także dwa triumfy w maratonie na Spitsbergenie i drugie miejsce na Grenlandii (Polar Circle Marathon - Maraton Koła Polarnego)...
1785 km w 58 dni!
Mateusz Waligóra jako pierwszy człowiek w historii przeszedł pustynię Gobi. Bez wsparcia i samotnie.
- „Nie jestem żadnym mocarzem, tylko zwykłym chłopakiem, który czasem ma cel i robi wiele, żeby go osiągnąć” - skomentował skromnie swoje osiągnięcie, zadał kłam przekonaniu słynnego Reinholda Messnera, że przejście Gobi w pojedynkę i bez wsparcia z zewnątrz nie jest możliwe.
IB