Tropem Wilczym 2019 - 360 miast, 75 tys. uczestników. Poznaj Ambasadorów i... biegajcie razem
Opublikowane w pt., 15/02/2019 - 07:21
Tysiące uczestników w 360 miastach w kraju oraz na świecie wezmą udział w biegu „Tropem Wilczym”, który w tym roku odbędzie się 3 marca. To doskonała okazja, aby na sportowo uczcić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W wybranych miastach, zawodom będą towarzyszyły akcje charytatywne „biegnę dla…” .
Ogólnopolski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” odbędzie się już po raz siódmy. Jego celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
Siódma edycja Biegu Tropem Wilczym odbędzie się w 360 miastach, gdzie pobiegnie ok. 75 000 zawodników. Wszędzie, w południe wystartuje bieg na 1963 metry – jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Tego samego dnia zostaną też rozegrane zawody na innych dystansach. Dodatkowo, biegom będą towarzyszyły pokazy grup rekonstrukcyjnych czy gry terenowe.
Rejestrując się do biegu, masz szansę pobiec w drużynie wyjątkowego kapitana, którymi będą Ambasadorzy biegu Tropem Wilczym. Start będzie okazją do bliższego poznania osobistości; przed biegiem członkowie drużyn spotkają się ze swoimi kapitanami, by przybić piątkę, zdobyć autograf i omówić strategię na bieg.
Ambasadorzy Biegu Tropem Wilczym 2019:
Robert Karaś - utalentowany polski sportowiec specjalizujący się w triathlonie. Mistrz świata na dystansie potrójnego Ironmana w 2018 roku.
Jerzy Skarżyński to człowiek, który na zawsze wpisał się w historie polskiego sportu. Zdobywca trzech brązowych medali podczas mistrzostw Polski oraz reprezentant Polski na mistrzostwach Europy. - Dla mnie bieganie jest całym moim życiem – biegam już od 45 lat i mam w nogach sto tysiąc tysięcy kilometrów, ogromną liczbę doświadczeń trenerskich i zawodniczych. Ciągle biegam i namawiam do biegania innych!
Jakub Krzewina - olimpijczyk specjalizujący się w biegu na 400 metrów. Jego kariera sportowa rozpoczęła się od trenowania piłki nożnej, a dopiero później zaczął trenować biegi. W przeszłości był żołnierzem Armii Polskiej. - Byłem wychowywany w poczuciu patriotyzmu, na co szczególną uwagę zwracał mi dziadek – mówi rekordzista świata. – Cieszę się, że możemy głośno mówić o żołnierzach wyklętych. Walczyli o to, byśmy mieli wolną Polskę – dodaje lekkoatleta.
Dominika Figurska, Michał Chorosiński, Jacek Rozenek - aktorzy telewizyjni i teatralni. – Chciałabym, aby moje dzieci zaczerpnęły wiedzy z tego wydarzenia. Dzięki poznaniu historii Bohaterów Niezłomnych możemy wspólnie budować świadomość już od najmłodszych lat – mówi Dominika Figurska.
Marcin Kwaśny - aktor i producent filmu „Wyklęty”, który opowiada o brutalnych czasach oraz losach żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Aktywnie zaangażowała się również aktorka Anna Powierza.
Golec uOrkiestra, Marek Piekarczyk - muzycy
Mateusz Jarecki, prowadzący Telewizyjny Kurier Warszawski oraz dziennikarz sportowy, bierze udział w wielu maratonach.
Tomasz Wolny - dziennikarz TVP2, Adam Giza - prezenter w TVP info, ale i wyczynowy sportowiec, były członek Kadry Polski w triathlonie, a dziś prowadzący „Wstaje dzień”. Adam pobiegnie w okolicach swojego rodzinnego miasta – w Katowicach.
Rafał Patyra - dziennikarz sportowy, prowadzi serwisy informacyjne. W życiu prywatnym to zaangażowany tata, który chętnie angażuje się w inicjatywy społeczne. - Jestem dziennikarzem sportowym, ale moją pasją od zawsze była historia. Temat Żołnierzy Wyklętych jest mi bardzo bliski. Nie ukrywam, że moim cichutkim marzeniem było, żeby móc mocniej zaangażować się w tę akcję - nie tylko jako czynnego biegacza, ale także w kultywowaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych.- zdradza Rafał Patyra.
W temacie sportu równie płynnie porusza się dziennikarz TVP Sport Oswald Rodrigo Pereira, który w Biegu Tropem Wilczym wybrał na swojego patrona Władysława Siłę Nowickiego.
Fanów piłki nożnej na pewno ucieszy fakt, że do grona Ambasadorów dołączył również Robert Podoliński – piłkarz, trener i komentator sportowy. Kolejnym Ambasadorem znanym ze szklanego ekranu jest prowadzący główne wydanie „Wiadomości” Michał Adamczyk. – W moim życiu są trzy pasje: żagle, podróże i bieganie – mówi. Jednak nie tylko męska część dziennikarstwa pojawia się w tej roli.
Do grona Ambasadorek, które cenią sobie zdrowy tryb życia oraz chętnie angażują się w działania charytatywne są Dominika Ozga-Szustkowska, którą dobrze znają zapewne śledzący do niedawna program „O co biega?” w Canal+. Z biegami za pan brat jest również prezenterka pogody Aleksandra Kostka, a także Anna Popek, która jest z Tropem Wilczym już kolejną edycję.
Ambasadorami Tropem WIlczym 2019 zostali także blogerzy Agnieszka Kamińska (@allyhealthylifestyle), Dominka Kłoda (@dominika_kloda), Karolina Jachimowicz (@kjhealthy), Kamil Przybyszewski (@iamprzybyszevski), Piotra Wójcika (@piterwojcik), Marcin Lamperski (@marcinlamperski_run), Emilia Perz (@em_perz), Katarzyna Czaplejewicz (@fituzalezniona), Ewa Zambrzycka (@misja_aktywacja), Natalia Regulska (@natalia-running), Rafał Krzeszewski (@rafal_krzeszewski).
Od lat o pamięć o Żołnierzach Wyklętych walczy Profesor Krzysztof Szwagrzyk. Jest osobą, dla której Polska jest najważniejsza. Przyznano mu tytuł Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” za ciężką pracę, wiedzę, odwagę i poświęcenie w służbie dla Polski. Historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki to honorowy Ambasador Biegu Tropem Wilczym.
Do wybranej drużyny można dołączyć wpisując odpowiedni hasztag (#) i dodając wpis na swoich kanałach social media, np. #teamjerzyskarzyński #biegtropemwilczym2019
Biegaj i pomagaj
Uczestników zachęcamy do udziału w akcjach charytatywnych „biegnę dla…”, organizowanych przez Fundację PKO Banku Polskiego w wybranych miastach, m.in. Warszawie, Wrocławiu czy Lubinie. Aby pomóc, wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla …” i dotrzeć z nią do mety.
Zaangażowanie zawodników, którzy pobiegną z kartką zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na rzecz beneficjantów. Kartki-identyfikatory akcji będzie można odbierać przed biegiem w biurach zawodów poszczególnych miast. W ubiegłym roku pobiegliśmy dla Piotrusia, Tosi, Leosia, Adasia, Benedykta, Lenki, Szymona, Tadzia, Oliwiera, Agaty i Bartka. W akcji „biegnę dla…” udział wzięło 1950 biegaczy.
Strona biegu: www.tropemwilczym.pl
red. / na podst. mat. pras.