Teatr Historii „Niepodległa” przez trzy dni w Miasteczku Biegowym na Nakle w Piwnicznej

 

Teatr Historii „Niepodległa” przez trzy dni w Miasteczku Biegowym na Nakle w Piwnicznej


Opublikowane w śr., 07/09/2022 - 15:14

Teatr Historii „Niepodległa” przez trzy dni w Miasteczku Biegowym na Nakle w Piwnicznej

Na terenie Miasteczka Biegowego w Piwnicznej-Zdroju będzie można zwiedzić Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. To historia pierwszych lat polskiej niepodległości, na nowoczesnej wystawie przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”. Czekają nas tu pokazy VR, hologramy i makiety. Bezpłatnie, przez trzy dni. Zapraszamy do zwiedzania!

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” - nowoczesne technologie w służbie historii

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiona została historia Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej w formie ciekawostek historycznych. Sto lat temu kończył się proces formowania granic państwowych po I wojnie światowej i licznych konfliktach przygranicznych.

W przestrzeni mobilnego centrum edukacyjnego w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają łatwo przejść (do 30 osób jednocześnie)przez najważniejsze informacje z lat 1918-1925.  Holoboxy prezentują historyczne artefakty, a gospodarzem wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości.

O kulturze, która była integralnym elementem tożsamości narodowej, opowiada makieta polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu z 1925 roku.  Zwiedzanie wieńczy zrobienie pamiątkowego zdjęcia z wybranym ojcem niepodległości w specjalnej fotobudce.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Miasteczku Biegowym

W edycji 2022, we wnętrzu Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, zaszły pewne zmiany. Pojawiło się nowe stanowisko dla dzieci z interaktywnym stołem prezentującym 21 polskich wynalazków, które zmieniły świat.

Obok stołu prezentowany jest animowany film o ustanowionym przez Sejm Patronie Roku 2022 – Ignacym Łukasiewiczu. Nowością także jest kino VR – obok samochodu rozstawiany będzie dodatkowy namiot z wygodnymi fotelami. Zakładając gogle VR, widzowie spotkają się tam z tenisistką Jadwigą Jędrzejewską w filmie „Dża-Dża” lub z aktorem Aleksandrem Żabczyńskim w filmie „Nie kochać w taką noc” – obie produkcje miały premierę w 2021 roku.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” jest swego rodzaju ukoronowaniem działań kulturalnych i sportowych, prowadzonych od 2017 roku w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Różne działania, realizowane zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym, włączają Polki i Polaków w obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. (opr. red) Fot. BPN

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce