Roztrenowanie. Kiedy należy zmniejszać obciążenia?

 

Roztrenowanie. Kiedy należy zmniejszać obciążenia?


Opublikowane w śr., 13/11/2013 - 09:02

Roztrenowanie

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy należy poddać się roztrenowaniu, czy wystarczy tylko regeneracja. Szczególnie, gdy dotyczy to osób uprawiających bieganie w stopniu najwyżej półwyczynowo. Należy wczytać się w sygnały wysyłane przez organizm i je odpowiednio zinterpretować, a dla amatorów może to stanowić trudne zadanie.

– Sygnały takie mówią przede wszystkim o przetrenowaniu organizmu – szybkie zmęczenie, spowolnienie tętna i niemożliwość osiągnięcia tętna maksymalnego. To są symptomy biologiczne. Są też symptomy fizjologiczne - bóle stawów, bóle Achillesów, kolan, kręgosłupa. To są sygnały, że trzeba zmniejszyć obciążenia i zająć się regeneracją – tłumaczy dr Ryszard Szul, ceniony polski fizjolog sportowy, który współpracował między innymi z piłkarzami Legii Warszawa i Wisły Kraków.

Jeżeli pojawiają się takie symptomy, warto zrobić krótką przerwę w treningach i sprawdzić reakcję organizmu. – Jeżeli biegaczy roznosi wówczas energia, powinni wybrać inną aktywność - sporty drużynowe lub basen. Jeżeli nie przerwą sezonu i będą dalej biegać, to grozi im kontuzja. Niektórzy uważają, że jeżeli będą trenować bieganie zimą, to kolejny sezon rozpoczną z wyższego poziomu i będą osiągali lepsze czasy. To jest nieprawda. W następnym sezonie złapią kontuzję – wyjaśnia fizjolog.

Rozwiązaniem dla amatorów są zatem zmiany bodźców, a niekoniecznie cały proces roztrenowania. – Amator powinien skonsultować z trenerem czy fizjologiem, jakie ćwiczenie byłoby dla niego najlepsze. Z założenia nie ma co roztrenowywać, bo to przecież amator, który nie ma przesadnych obciążeń. Żeby pozostała u niego ochota do treningu, głód treningu, powinien zmienić bodźce – podkreśla dr Ryszard Szul.

ŁZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce