Pompki przydatne w treningu biegacza
Opublikowane w pt., 13/12/2013 - 09:06
W wyrabianiu siły niewiele jest ćwiczeń prostszych równie skutecznych co pompki. Pytanie, po co biegaczowi lubującemu się w dystansach mocne mięśnie klatki piersiowej i rąk? To tylko pozorna wątpliwość. Siła w dowolnej postaci jest zawsze potrzebna biegaczom.
Pompki mają wiele zalet - są skuteczne, nie wymagają wiele miejsca i sprzętu. Wyrabiają nie tylko mięśnie ramion i klatki piersiowej, ale także tułowia i brzuch. Dzielą się na tradycyjne i lżejsze tzw. damskie półpompki z kolanami opartymi o podłoże i uniesionymi, skrzyżowanymi stopami.
Jak zrobić pompki, wiedzą wszyscy. Ale warto przypomnieć, żeby zawsze wykonywać to ćwiczenie poprawnie.
- Połóż się na brzuchu z dłońmi położonymi na podłożu na wysokości barków i unieś ciało do góry, przy czym oparcie powinno być jedynie na dłoniach i palcach stóp
- Dbaj o to, by kręgosłup był wyprostowany, a mięśnie brzucha i pośladki napięte
- Opuszczaj się, używając jedynie mięśni ramion, ale tak, żeby nie dotknąć podłoża brzuchem, ani inną częścią ciała
Uwaga – pompki trzeba wykonywać możliwie jak najszybciej, wykonywać jak największą liczbę powtórzeń w krótkim czasie. Chodzi o to, że znacznie bardziej intensywnie wykorzystywane są mięśnie i szybko można pokonać próg tlenowy. Łatwo się też do takiego wysiłku przystosować. Niżej podpisany po trzech miesiącach porannych ćwiczeń robi co rano po 80 pompek bez przerw (2x40 - dłonie w trójkąt i klasyczne z nogami powyżej głowy), a na początku z trudem robił 20.
ŁZ