Bieganie w prewencji i terapii cukrzycy? Zdecydowanie TAK! Biegaj w Krynicy!
Opublikowane w śr., 02/07/2014 - 15:03
Podczas PZU Festiwalu Biegowego oraz towarzyszącego mu Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze chcielibyśmy zwrócić uwagę na problem coraz większych zagrożeń, jakie niesie za sobą zaniechanie aktywności fizycznej. Dlatego wraz z Towarzystwem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą organizujemy Minimaraton „Biegiem od cukrzycy” oraz panel dyskusyjny poświęcony poświęcony temu schorzeniu.
Otyłość, niezdrowa dieta czy brak ruchu to najczęstsze przyczyny występowania chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy typu 2. Niestety dotykają one coraz młodszych osób, a nawet dzieci i młodzieży. Eksperci alarmują, że otyłość dotyczy już nawet ponad 10 procent populacji dzieci do 16. roku życia. Co trzecie dziecko i nastolatek w Polsce ma nadwagę. – Do lekarzy coraz częściej trafiają nastolatki z objawami cukrzycy typu 2. Widzimy to w naszej codziennej pracy – mówi Irena Guszczyńska z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Gliwicach, inicjatora biegu i akcji promującej aktywność fizyczną pn. Drużyna MOJACUKRZYCA.PL.
– W większości to efekt otyłości, braku ruchu i złych nawyków żywieniowych, które w naszym kraju zaczęły się upowszechniać wśród dzieci w ostatnich dwudziestu latach. Skutki tego to nadciśnienie i cukrzyca typu 2, nazywanej do niedawna cukrzycą dorosłych, bo dotąd zwykle ujawniała się po 35. roku życia – wskazuje Irena Guszczyńska.
Ponieważ aktywność fizyczna pełni istotną rolę w terapii cukrzycy, stanowiąc obok zbilansowanej diety uzupełnienie farmakoterapii, osoby dotknięte tą chorobą a także wszystkich chętnych, chcemy zaprosić do udziału w Minimaratonie „Biegiem od cukrzycy”. Dlaczego właśnie taki dystans?
– Minimaraton to bieg na dystansie 4219,5 m. A już 4 km, czyli ok. 10 tys. kroków dziennie, może w ciągu 2-3 lat zmniejszyć ryzyko zachorowania cukrzycę typu 2 o jedną trzecią – wskazuje Mariusz Masiarek z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, które jest inicjatorem i współorganizatorem tej konkurencji PZU Festiwalu Biegowego. Patronat honorowy nad biegiem objęły Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Polska Federacja Edukacji w Diabetologii.
Festiwalowy minimaraton wystartuje sprzed starego Domu Zdrojowego w kierunku Muszyny. Po wybiegnięciu z Deptaka zawodnicy skręcą w lewo w kierunku stacji kolejowej, gdzie nastąpi nawrót w kierunku Deptaka. Do pokonania będą dwie pętle. – Część biegaczy będzie chciała powalczyć o jak najlepsze miejsce i czas, ale większość startujących będą stanowili początkujący biegacze. W tym towarzystwie każdy będzie czuł się komfortowo – zauważa Aleksandra Gryciuk z biura organizacyjnego Festiwalu.
Po biegu zapraszamy Was do panelu dyskusyjnego pn. „Biegiem od cukrzycy - aktywność fizyczna i zdrowa dieta profilaktyką chorób cywilizacyjnych”. Wezmą w nim udział specjaliści diabetolodzy, sportowcy z cukrzycą oraz dietetycy współpracujący z Towarzystwem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą i PZU Festiwalem Biegowym.
W Polsce na cukrzycę choruje już ponad 3 mln osób, z których około 1 mln nie zdaje sobie z tego sprawy, bo choroba nie została jeszcze u nich wykryta. – Jak wynika z prognoz, w 2030 r. będzie w naszym kraju ponad 5 mln diabetyków, a u 3 mln osób pojawi się tzw. stan przedcukrzycowy. Dlatego przeciwdziałanie temu schorzeniu to wyzwanie dla nas wszystkich – akcentuje Irena Guszczyńska.