Bezpieczny powrót dziecka do uprawiania sportów po kontuzji
Opublikowane w wt., 19/08/2014 - 10:00
Kontuzje to nieodłączny element sportu. Zdarzają się one również małym biegaczom, najczęściej podczas uprawiania sportów kontaktowych i wyczynowych – gry w piłkę, sztuk walki czy jazd na rolkach, rowerze, nartach.
Rozwijający się układ kostno – stawowy dziecka jest szczególnie wrażliwy na różne obciążenia związane z uprawianiem sportu. Równocześnie młode organizmy dzieci w większości przypadków znacznie szybciej się regenerują niż dorosłych. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę, aby powrót do aktywności fizycznej nie nastąpił za wcześnie.
To, jak szybko mały sportowiec wróci do formy, zależy w bardzo dużym stopniu od przestrzegania wytycznych lekarzy. A jeśli kontuzja była mniejsza – od zdrowego rozsądku opiekunów. Nadwyrężanie uszkodzonej partii ciała może nie tylko pogłębić powstałą kontuzję, ale przez nadmierne obciążenie innej zdrowej, spowodować jej uraz.
Drugim bardzo ważnym elementem jest rehabilitacja, czyli ćwiczenia pozwalające przywrócić sprawność w uszkodzonej części ciała. Nawet jeśli dziecko czuje się już dobrze, ale specjalista przepisze takie ćwiczenia, nie wolno ominąć tego etapu. Zwłaszcza u dzieci, które często bywają niecierpliwe i z natury są bardziej ruchliwe niż dorośli. Naturalnie trzeba uważać, by pierwsze treningi nie były zbyt intensywne.
Oczywiście powrót dziecka do uprawiania sportu po urazie może nastąpić dopiero po całkowitym wyleczeniu. W wielu wypadkach nie znaczy to, że należy zrezygnować z uprawiania sportów. Przykładowo pływanie nie jest zabronione po skręceniu kostki, jak i nie ma przeciwwskazań do spacerowania przy obrażeniach kończyn górnych. Pomoże to dziecku utrzymać rytm treningowy, zapobiegnie przybraniu na wadze. Należy jednak pamiętać, że ból w takim wypadku jest przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej dziecka. Każdej, nawet popularnych dziś zajęć tanecznych.
Uwaga – nie warto odciągać uwagi dziecka od ruchu i zachęcać go do uczestniczenia w nich jako widz i kibic. Powrót do czynnego udziału w wydarzeniach będzie przez to łatwiejszy i weselszy dla dziecka.
Gdy leczenie było długie, a kontuzja znacząca, zdarza się, że barierą w kontynuacji treningów jest strach przed kolejnym urazem, brak wiary w pełne wyleczenie lub możliwość powrotu do formy sprzed kontuzji. Dotyczy to także dzieci. W takich sytuacjach należy skorzystać z pomocy specjalisty, trenera lub lekarza. Można również poszukać w swoim otoczeniu dzieci, które przeszły podobne urazy i powróciły do treningów.
Wśród znanych sportowców jest wielu zawodników, którzy po bardzo poważnych urazach powracali do swoich osiągnięć, bijąc nawet rekordy. Najważniejsza jest wiara. Warto to wpajać dziecku od najmłodszych lat.
MZ