Biegać przed, czy po siłowni?
Opublikowane w pt., 22/08/2014 - 08:50
Sprawność fizyczna, skład masy ciała rozumianej jako procentowy udział tłuszczu, kości, wody i mięśni w ogólnej masie ciała oraz stężenie lipidów we krwi, uważane są za wyznaczniki stanu zdrowia, a nawet decydują o długości życia. Zachowanie wszystkich parametrów w normie wymaga aktywności fizycznej w wymiarze od 150-300 minut tygodniowo.
Zdaniem naukowców najlepiej jest, jeśli ten czas zostanie podzielony pomiędzy trening aerobowy i siłowy. Jednoczesna praca nad siłą i wytrzymałością prowadzi do szybkich efektów i pozwala utrzymać odpowiedni poziom wytrenowania.
Pod koniec poprzedniego roku pojawiły się wyniki badań, z których wynikało, że łączenie dwóch rodzajów treningu dwa razy w tygodniu może przynieść takie same efekty, jak trening aerobowy stosowany z trzykrotnie większą częstotliwością.
Uczeni z Finlandii także zgadzają się, że korzyści z treningu kombinowanego są nie do przecenienia. Postanowili jednak sprawdzić, czy kolejność ćwiczeń podczas jednej sesji treningowej ma znaczenie. W tym celu zaprosili 42 aktywnych fizycznie, wytrenowanych mężczyzn i podzielili ich na dwie grupy. Jedna grupa ćwiczyła najpierw wytrzymałość (sesja na rowerze stacjonarnym), a następnie, po 10 minutach przerwy, realizowała program ćwiczeń siłowych. Druga grupa ćwiczyła w odwrotnej kolejności.
Okazało się, że nie ma znaczenia, czy biegamy przed siłownią, czy po niej. W obydwu grupach znacząco poprawiła się sprawność krążeniowo-oddechowa oraz parametry związane z beztłuszczową masą ciała.
Niestety podczas 24-tygodniowego eksperymentu nie odnotowano redukcji masy ciała, tkanki tłuszczowej ani zmiany stężenia lipidów we krwi. Poprawa w tym obszarze była obserwowana podczas wcześniejszych badań. Brak korzystnych zmian został wytłumaczony doborem próby. Uczestnicy fińskiego eksperymentu mieli prawidłową masę ciała i bardzo dobre parametry początkowe, zaś sam trening charakteryzował się umiarkowaną intensywnością.
IB