Bieganie naturalne: buty minimalistyczne trzeba oswoić powoli

 

Bieganie naturalne: buty minimalistyczne trzeba oswoić powoli


Opublikowane w czw., 18/07/2013 - 10:03

byty minimalistyczne do biegania. Fot. VibramBrytyjski miesięcznik "Health and  Fitness" poddał analizie bieganie naturalne, które ostatnio stało się modne. Taki sposób biegania polecają fizjolodzy, nie brakuje też zachwyconych nim biegaczy.

Pięciopalczaste buty stoją już na półkach większości sklepów biegowych, a w Wielkiej Brytanii stanowią 15% procent rynku obuwia biegowego. Trwają też intensywne badania nad korzyściami biegania w butach minimalistycznych. Eksperci Uniwersytetu Northumbria udowadniają, że takie buty zmniejszają wydatkowanie energii przez biegacza, niemniej mimo tych pionierskich badań, w świecie nauki nie ma zgody, co do rzeczywistych korzyści z biegania naturalnego.

Zwolennicy minimalizmu argumentują, że człowiek biegał na długo przez wynalezieniem butów. Z drugiej strony, osoby biegające w takich butach skarżą się na bóle i ucisk. Branżowy magazyn "Medicine and Science in Sport" opublikował badania, z których wynikało, że minimalistyczne buty, które miały zapobiegać kontuzjom, bywają ich przyczyną. Do takiego biegania trzeba dojrzewać powoli. Wyjście w nich na twardą nawierzchnię i zrobienie całego treningu bez przygotowania to nie jest dobry pomysł.

"Health and  Fitness" na podstawie rad ekspertów przedstawia 5 punktów, o których należy pamiętać, przygotowując się do biegania naturalnego: 

  1. Chodzić w tych butach przy każdej okazji - w domu, w parku, na plaży. Takie chodzenie na różnych nawierzchniach bez amortyzacji i wspomagania, wzmocni tkanki. Ten etap może zająć nawet kilka tygodni.
  2. Zrobić próbny bieg w tempie 170-190 kroków na minutę. W czasie tego biegu trzeba skupić się na właściwej technice, a nie na odległości do pokonania.
  3. Nie przesadzać. Dystans zwiększać stopniowo, nie więcej niż o 3 km w każdym biegu. Początkowo  bieganie naturalne jeden raz w tygodniu zupełnie wystarczy.
  4. Zachować rozsądek. Jeśli czujemy dyskomfort lub ból trzeba zmniejszyć objętość biegu i jego szybkość. Długie wybiegania w minimalistycznych butach lepiej odłożyć do czasu, aż się do nich przyzwyczaimy
  5. Rozluźnić się. Wszelkie napięcia w ciele, mogą powodować problem.

Cały artykuł dostępny jest w papierowej wersji sierpniowego magazynu Health and Fitness UK. IB Fot. YouTube

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce