Ciało człowieka bez tajemnic? Odkryli nowy mięsień!
Opublikowane w pt., 19/02/2016 - 13:48
Zespół szwajcarskich naukowców odkrył nie nową planetę, nie nowy gatunek ssaków na dużych głębokościach, ani nawet nie nowy gen, tylko nowy mięsień. Takie odkrycia nie zdarzają się codziennie.
Wydawało się, że anatomia człowieka w XXI w nie ma już tajemnic przed naukowcami i lekarzami, a jednak na początku roku okazało się, że mięsień czterogłowy uda, właściwie jest pięciogłowy.
Do tej pory uważaliśmy, że ten mięsień składa się z: mięśnia prostego (RF), mięśnia obszernego przyśrodkowego (VM), obszernego pośredniego (VI)i bocznego (VL). Wszystkie głowy kończą się wspólnym przyczepem. Funkcje tego mięśnia to prostowanie stawu kolanowego, stabilizowanie kolana i zginanie stawu biodrowego.
Cała ta wiedza pozostaje aktualna, tyle że naukowcy dodali właśnie napinacz mięśnia obszernego pośredniego, czyli TVI. Napinacz jest krótkim mięśniem, który zaczyna się w górnej części kości udowej pomiędzy VL i VI.
Do tej pory skutecznie ukrywał się przed naukowcami i lekarzami z tego względu, że leży bardzo blisko VI i VL i jest przykryty gęstą siecią naczyń krwionośnych. Jego odszukanie wymagało szczegółowych badań. Co gorsza, jego budowa może się różnić u poszczególnych osób. To w znaczący sposób utrudniało prowadzenie badań porównawczych.
Początkowo zachodziła możliwość, że ten nowy mięsień, jest tylko jakąś częścią dotychczas poznanych składowych uda, ale w toku badań okazało się, że jego położenie, unerwienie i naczynia krwionośne wskazują, że jest samodzielnym mięśniem.
IB