A kiedy dopada zmęczenie... Nie bójmy się wysiłku

 

A kiedy dopada zmęczenie... Nie bójmy się wysiłku


Opublikowane w pon., 22/07/2013 - 11:41

Nasz organizm posiada mechanizmy obronne, które zaczynają działać w przypadku wielkiego zmęczenia i bólu. Wskutek nich część z nas mimo że ma możliwości, by biegać dużo szybciej, nigdy nie złamie swoich najlepszych wyników. 

Organizm broni się przed wyczerpaniem

Jak działa taki układ obronny? Wystarczy wyjść na bieżnie 400-metrową i przebiec pełne okrążenie na maksymalnej szybkości. Ten niewdzięczny dystans da nam w kość. Jak twierdzą autorzy książki pt. "Bieganie zdrowy sposób na życie": "Już po dwustu metrach większość z nie ma ochoty dalej biec, a po trzystu metrach zakwaszenie jest tak duże, że organizm stopniowo zaczyna się wyłączać, wzrasta napięcie mięśni, które je usztywnia i blokuje szybkość wykonywania ruchów. Skrócony krok, mniejsza siła odbicia i zaburzenie koordynacji ruchów nie pozwalają utrzymać początkowego tempa biegu? ? czytamy w publikacji. 

Mimo dużych chęci u osób niewytrenowanych spadek szybkości będzie bardzo duży. Nasz organizm chroni się w ten sposób przed wyczerpaniem. Natomiast sportowcy wyczynowi trenują latami psychikę, żeby znosić zmęczenie i przełamywać ból. Autorzy publikacji Jerzy Maciantowicz i Paweł Nowak wysuwają również wniosek, że im wyższy poziom sportowy, na którym znajduje się zawodnik, tym wyższa jego odporność psychiczna. Natomiast ludzie uprawiający rekreacyjnie sport nie mogą doprowadzić się do dużego zmęczenia, ponieważ ich psychika na to im nie pozwala. 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce