Jaką rozgrzewkę zrobić przed pływaniem
Opublikowane w śr., 18/12/2013 - 09:19
Pływanie to idealny trening uzupełniający. Szczególnie dla biegaczy amatorów, którzy zimą zmniejszają obciążenia treningowe. Zajęcia na basenie poprawiają wydolność, wzmacniają kręgosłup i modelują sylwetkę (jeżeli komuś na tym właśnie zależy), a dzięki temu, że angażują tak wiele grup mięśni, pozwalają w dobrej formie przetrwać zimę. Poza tym nie obciążają stawów, a opór wody intensyfikuje pracę mięśni, co wpływa także na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.
Przed pływaniem, podobnie jak przed innymi treningami, trzeba przeprowadzić rozgrzewkę. Szczególnie zimą, gdy z mrozu wejdzie się na hali pływackiej. Niższa temperatura ciała plus z założenia niezbyt ciepła woda mogą wywołać przeziębienie. Rozgrzewka ma zatem na celu nie tylko przygotowanie mięśni do wysiłku, uniknięcie tak niepożądanych skurczów w wodzie, ale i podniesienie temperatury ciała.
Ważne jest, żeby rozgrzewkę przeprowadzić przed nałożeniem stroju kąpielowego, najlepiej na siłowni, jeżeli taka jest obok pływalni. Grunt, żeby wykonać ją nie w stroju kąpielowym. Z prostej przyczyny, po przebraniu zostaniemy na bosaka, albo w klapkach i najpewniej na wilgotnej nawierzchni, na której o fiknięcie kozła i nieprzyjemne stłuczenie, albo wręcz złamanie jest nietrudno.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia rozgrzewające przed pływaniem, należy szczególnie zadbać o te partie ciała, które będą najbardziej zaangażowane w wodzie. Poprzedzić je należy rozciąganiem - to wie każdy biegacz. W rozgrzewce zawsze obowiązuje jednak zasada - od góry do dołu:
- Najpierw zaczynamy od ruchów karkiem. Kilka kółeczek wystarczy. Im chłodniej na zewnątrz tym więcej, jako standard można przyjąć 10 powtórzeń do każdego ćwiczenia.
- Następnie kręcimy barkami.
- Potem trzeba wykonać kółeczka ramionami (w przód, w tył, naprzemiennie, jednostronnie i jednocześnie - jedną ręką w przód, drugą w tył).
- Dalej skręty tułowia, skrętoskłony i krążenie bioder.
- Potem przysiady, żeby przygotować mięśnie ud i można pójść do szatni - przebrać się w strój kąpielowy i korzystać z dobrodziejstw pływania.
ŁZ